Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Episkopat dziękuje lekarzom

Treść

Burzliwie dyskutowaną w mediach Deklarację Wiary poparli biskupi. W komunikacie po 365. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski podziękowali lekarzom broniącym prawa do klauzuli sumienia za odważną postawę. Zwrócili także uwagę, że Deklaracja zobowiązuje każdego lekarza do bezwarunkowej ochrony życia ludzkiego.
W komunikacie wystosowanym po obradach Episkopatu biskupi zwrócili uwagę, że „Deklaracja potwierdza wyjątkową wartość życia ludzkiego gwarantowanego przez Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Jest ona jednocześnie zgodna z autentycznie pojmowaną przysięgą Hipokratesa”. Podkreślili, że „zobowiązuje ona każdego lekarza do bezwarunkowej ochrony życia ludzkiego bez względu na wiek i stan pacjenta oraz do przywracania jego integralnego zdrowia”.
Dlatego, jak piszą biskupi, „z tych racji agresja skierowana przeciw lekarzom sygnatariuszom Deklaracji jest nie tylko niezrozumiała, ale i nie do przyjęcia”. Ponieważ „przeczy ona konstytucyjnej zasadzie wolności sumienia i wyznania oraz kwestionuje niezbywalne prawo do klauzuli sumienia w praktyce lekarskiej”.
Podczas ostatniego posiedzenia Episkopatu Polski omawiano m.in. reakcje środowisk i mediów na inicjatywę lekarzy, którzy podpisali i symbolicznie złożyli Deklarację Wiary w sanktuarium jasnogórskim, jako wotum z okazji kanonizacji św. Jana Pawła II. „Św. Jan Paweł II napisał w encyklice ’Evangelium vitae’, że ’kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe’ (nr 74)” – przypomniał Episkopat w komunikacie.
Nowo wybrany członek Rady Stałej Episkopatu Polski – ks. abp Henryk Hoser, ustosunkowując się do Deklaracji Wiary podpisanej przez około 3 tys. lekarzy, podkreślił, że wszelkie inicjatywy odnoszące się do „niezwykle ważnego problemu, jakim jest podstawowe prawo człowieka do życia”, mają olbrzymie znaczenie dla laikatu, który w tej materii odgrywa niezastąpioną rolę. Zwrócił uwagę, że każdy z nas powinien wspierać tego typu inicjatywy i zachęcać do ich kontynuacji. Ksiądz arcybiskup w publicznej debacie kilkakrotnie podnosił kwestię, że atak skierowany na prof. Bogdana Chazana, który stawia sumienie ponad nakaz zabijania, wiąże się z podpisaną przez niego Deklaracją Wiary.
Medialna nagonka na lekarzy broniących prawego sumienia wpisuje się w nurt pomniejszania roli Kościoła w Polsce. Jak zwrócili uwagę biskupi w omawianym komunikacie, „w obecnym kontekście kulturowym jest coraz mniej miejsca na obiektywne i uniwersalne wartości, a do głosu dochodzi dyktatura relatywizmu, polityczna poprawność i nowe oblicze ateizmu wrogiego wobec ludzi wierzących”. Jak zwracają uwagę pasterze polscy, środowiska określające się mianem „Kościoła otwartego” niejednokrotnie lansują duchownych i świeckich podważających oficjalne nauczanie Kościoła, a równocześnie dyskredytują tych, którzy stają w obronie prawdy.
Małgorzata Jędrzejczyk
Nasz Dziennik, 13 czerwca 2014

Autor: mj