Energia ze słońca, wiatru i wody
Treść
Pod patronatem "Naszego Dziennika"
Naukowcy sygnalizują: Polska posiada jedne z najbogatszych złóż geotermalnych w Europie, jednak korzystamy z nich w stopniu znikomym. Dyrektywa Unii Europejskiej zobowiązuje kraje członkowskie, aby do 2012 r. 12 proc. energii pochodziło z zasobów źródeł odnawialnych. Tymczasem w naszym kraju wykorzystuje się obecnie zaledwie ok. 3 procent tych źródeł.
- Polska posiada najbogatsze złoża geotermalne w Europie, które nie są praktycznie wykorzystywane - mówił na wczorajszej konferencji w Grudziądzu prof. Ryszard H. Kozłowski z Politechniki Krakowskiej.
Odnawialne źródła energii to np. energia geotermiczna uzyskiwana z ciepłych i gorących wód ziemi, energia wiatrowa, słoneczna, wodna i biomasy. Do tej pory wykorzystywano przede wszystkim źródła energii pochodzące z ropy, gazu ziemnego, jak również z paliw kopalnych węgla.
Według Programu Rozwoju Samorządnej Niepodległej Polski, opracowanego pod kierunkiem prof. Juliana Sokołowskiego, w Polsce zasobów węgla może wystarczyć na 200 lat, ropy - na mniej więcej 30, a gazu - 150. Zasoby odnawialnych nośników energii przekraczają zaś 150 razy nasze roczne potrzeby.
- Problematyka energii odnawialnej ma strategiczne znaczenie dla Polski - podkreślał prof. Jacek Zimny z AGH w Krakowie. Jego zdaniem, grupy interesów czuwają nad tym, by nie dopuścić do pozyskiwania na szerszą skalę taniej energii.
Energię słoneczną możemy wykorzystywać w większym stopniu. Zakładanie instalacji solarnych wspierane jest w ramach programu "Milion Słonecznych Dachów dla Polski na lata 2006-2010". Na południu kraju Związek Międzygminny ds. Gazyfikacji, Rozwoju Terenów Wiejskich i Ochrony Środowiska w Proszowicach wdraża - z powodzeniem - projekt montażu kolektorów słonecznych. Jak poinformował Ryszard Tytko, koordynator tego projektu, inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, gdyż 70 proc. kosztów instalacji pokrywa Fundusz Spójności UE, a dalsze 20 proc. - EkoFundusz. Zdaniem Ryszarda Tytki, wdrażanie programu "Milion Słonecznych Dachów" przyczyni się m.in. do dywersyfikacji nośników energii i zmniejszenia bezrobocia.
Wiele wód termalnych, np. tych z okolic Grudziądza, gdzie są obfite złoża solanek, może być wykorzystywanych w lecznictwie.
Kamila Pietrzak
"Nasz Dziennik" 2006-09-07
Autor: wa