Energia z odpadów
Treść
Pierwsza w Polsce elektrociepłownia przystosowana do całkowitego spalania kopalnianych odpadów powstanie na terenie kopalni węgla kamiennego w Bogdance. Do ekologicznej produkcji ciepła zostanie przystosowana działająca dotychczas kotłownia należąca do spółki Łęczyńska Energetyka.
Łęczyńska Energetyka to spółka, której głównymi udziałowcami są Lubelski Węgiel Bogdanka (88 proc.) i gmina Łęczna (11 proc.). Elektrociepłownia działa na terenie kopalni w Bogdance, wykorzystując wydobywany na miejscu węgiel. Zaopatruje w energię cieplną kopalnię i pobliskie gminy, w tym Łęczną.
Jak zapewnia Marek Martyn, prezes Łęczyńskiej Energetyki, modernizacja elektrociepłowni stała się koniecznością, ponieważ wybudowana w latach 70. nie posiada wymaganych obecnie urządzeń do skutecznej redukcji tlenków siarki i azotu. To dlatego władze elektrociepłowni postanowiły kosztem ponad 200 mln złotych dokonać modernizacji zakładu. Opracowany program przewiduje, że w ciągu trzech lat w miejsce kotłowni na węgiel zostanie zainstalowana elektrociepłownia, która do produkcji pary wodnej i prądu wykorzysta odpady z kopalni i oczyszczalni ścieków oraz biomasę. W kotłowni jako podstawowy surowiec energetyczny zostaną użyte kopalniane odpady składowane dotychczas na hałdach. - Zamierzamy wykorzystać do naszych celów ok. 450 tys. ton mułów powęglowych rocznie - twierdzi prezes Martyn. Pozostałe źródła energii to biomasa pochodząca z wierzb energetycznych oraz muły z oczyszczalni ścieków w Hajdowie k. Lublina. Razem stanowić będą ponad 15 proc. surowca energetycznego stosowanego w kotłowni. Niebagatelny koszt całego przedsięwzięcia częściowo sfinansuje kopalnia w Bogdance, która przeznaczyła 40 mln zł na podwyższenie kapitału spółki Łęczyńska Energetyka. Reszta pochodzić ma m.in. z funduszy ekologicznych oraz środków pomocowych z Unii Europejskiej. Nowa elektrociepłownia w Bogdance ma ruszyć w połowie 2008 roku.
AdK, Lublin
"Nasz Dziennik" 2005-06-20
Autor: ab