Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Energetyczne i transportowe uzgodnienia

Treść

Ministrowie gospodarki Polski i Słowacji mają kontynuować wzajemne kontakty dotyczące polityki energetycznej w celu przygotowania się do marcowego szczytu UE - zapowiedzieli wczoraj premierzy obu krajów. Kazimierz Marcinkiewicz odwiedził Bratysławę w ramach spotkania z szefami państw Grupy Wyszehradzkiej.
Podczas wczorajszej konferencji prasowej wieńczącej spotkanie obu premierów Mikulasz Dziurinda, szef słowackiego rządu, powiedział, że stosunki z Polską rozwijają się dobrze i przyczyniają się do rozwoju obu krajów, m.in. w ostatnich latach wymiana handlowa wzrosła trzykrotnie. - Powinniśmy robić wszystko, aby ten potencjał handlowy wykorzystać - zaznaczył Dziurinda. Kazimierz Marcinkiewicz dodał, że nie można zaniedbać tych dobrych relacji i należy dołożyć starań, "aby cały czas były dobre i cały czas się polepszały". Polski premier powiedział, że cieszy się, iż współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej będzie wzmacniana.
Obaj premierzy rozmawiali o tym, jak efektywnie zdywersyfikować źródła energii. - Rozsądna dywersyfikacja nigdy nie może być szkodliwa - zaznaczył Dziurinda, a kwestia ta stała się europejskim tematem.
Dalsze ustalenia mają być kontynuowane przez ministrów gospodarki Polski i Słowacji celem przygotowania się do marcowego szczytu UE.
Drugi temat wtorkowej wizyty dotyczył dziedziny transportu. Premier Słowacji powiedział, że na 2010 r. wyznaczono ostateczny termin połączenia Bielsko-Białej i Żiliny drogą ekspresową, która ma przebiegać przez nowo otwarte przejście w Zwardoniu-Skalite. Inna kwestia transportowa to budowa drogi łączącej Rzeszów i Bardejów, która ma się stać elementem trasy północ - południe wiodącej przez Koszyce na Węgry. Premier Marcinkiewicz podkreślił, że te przejścia i trasy drogowe są ważne także dla innych krajów Europy, m.in. krajów bałtyckich, ponieważ leżą na trasie północ - południe. Ustalono również, że ministrowie transportu Polski i Słowacji w ramach komisji mieszanej mają się zająć kwestią modernizacji transportu kolejowego i kombinowanego.
Wizyta Kazimierza Marcinkiewicza w Bratysławie zakończyła dwudniową wizytę w państwach Grupy Wyszehradzkiej. W poniedziałek polski szef rządu rozmawiał z premierem Czech Jirzim Paroubkiem oraz premierem Węgier Ferencem Gyurcsanym. Prowadzone rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa energetycznego UE, unijnej polityki wschodniej oraz stosunków na linii UE - Rosja.
Grupa Wyszehradzka, która powstała w 1991 r., skupia cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.
Zenon Baranowski

"Nasz Dziennik" 2006-01-18

Autor: ab