Energetyczna fuzja
Treść
Francuski rząd postanowił połączyć dwa przedsiębiorstwa energetyczne - prywatną firmę SUEZ z państwowym Gaz de France, by stworzyć finansową barierę dla inwazji włoskiego koncernu ENEL. W wyniku połączenia powstanie największe tego typu przedsiębiorstwo na świecie, co zdaniem rządu ma świadczyć o znaczeniu strategii energetycznej dla Francji.
Nie wiadomo jeszcze, jak zostanie to dokonane i która z firm będzie miała większość udziałów w nowym koncernie. Dodatkową trudność sprawiają dwa odmienne statusy SUEZ i Gaz de France. W tym ostatnim 80 proc. udziałów posiada państwo.
Związki zawodowe oświadczyły, że połączenie będzie "socjalną masakrą o dramatycznych konsekwencjach".
FLC
"Nasz Dziennik" 2006-02-27
Autor: ab