Emocje, dramaty i rekordy

Znakomicie spisali się Polacy w Rajdzie Tunezji - drugiej eliminacji Pucharu Świata FIA Samochodów Terenowych. Reprezentujący barwy Orlen Team Łukasz Komornicki i Rafał Marton (mitsubishi pajero) zajęli 4. miejsce w klasyfikacji generalnej imprezy, zaś wśród motocyklistów Marek Dąbrowski (KTM) był 6., zaś Jacek Czachor (też KTM) - 9.
Rajd był niezwykle emocjonujący i dramatyczny. Komornicki i Marton doskonałą lokatę zapewnili sobie na ostatnim etapie - 267-kilometrowym Nekrif-Djerba, w którym zajęli 4. miejsce - takie samo jak w "generalce". Imprezę wygrał Jean-Louis Schlesser (schlesser), po tym jak na ostatnim etapie odpadł lider i główny faworyt Stephane Peterhansel. Mitsubishi pajero evolution tego ostatniego doszczętnie spłonęło na ostatnim OS-ie - załodze szczęśliwie nic się nie stało. Francuski kierowca może więc mówić o prawdziwym pechu - to już trzeci w tym roku rajd, po Dakarze i Italian Baja, w którym prowadzi, ale przegrywa na ostatnim etapie. Kolejne miejsca na podium zajęli: Miki Biasion (mitsubishi pajero evolution) i Nicolas Misslin (mitsubishi pajero). Jako kolejni na mecie zameldowali się Polacy, dla których wynik ten jest największym dotychczas sukcesem w karierze. Na mecie, wzruszony, Rafał Marton powiedział: - Ten ogromny sukces chciałbym zadedykować mojemu ojcu, który zmarł dokładnie miesiąc temu. On zawsze w nas wierzył, niestety nie doczekał tej chwili.
Również polscy motocykliści mają ogromne powody do radości. Marek Dąbrowski zajął 4. miejsce w klasyfikacji Mistrzostw Świata Motocykli FIA, Jacek Czachor był w nich siódmy. Ten drugi w ostatnim dniu zawodów starał się usilnie... pobić rekord prędkości. - Dotychczas udało się rozpędzić naszego KTM-a do 177 km/h. Dziś byłem blisko - jechałem 175! - przyznał.
Rajd Tunezji zaliczany jest do cyklu rajdów Pucharu Świata FIA 2003 w Rajdach Terenowych Cross-Country - w przypadku samochodów terenowych, zaś w przypadku motocykli - do cyklu Mistrzostw Świata FIM 2003. Trwał 9 dni, w tym roku wystartował po raz 22. Cała trasa tunezyjskiego wyścigu wiodła z portowego miasta Tunezji Oued Shili do Djerba, liczyła 2681 km, w tym 2008 km odcinków specjalnych.