Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Emerytury będą chudsze?

Treść

Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych przeniosła z wczoraj na dzisiaj termin posiedzenia w sprawie wniosku czterech firm zarządzających otwartymi funduszami emerytalnymi. Domagają się one zgody na podniesienie pobieranej przez nie opłaty za zarządzanie. Opłata ta potrącana jest z pieniędzy ubezpieczonych, a zatem - im będzie wyższa, tym niższe będą przyszłe emerytury Polaków. O zgodę na podniesienie opłaty wystąpiły firmy zarządzające OFE: ING Nationale Nederlanden Polska, AIG, Sampo, Generali

Wydawałoby się, że KNUiFE - państwowy urząd, w istocie agenda rządowa, zobowiązana do strzeżenia interesów Polaków i przez Polaków opłacana, może podjąć tylko jedną decyzję: "Nie ma zgody na łupienie ubezpieczonych!". Zresztą taką właśnie opinię przygotował dla KNUiFE Urząd Komisji, czyli jej eksperci. Niestety - wygląda na to, że naciski międzynarodowych kół finansowych i zagranicznych ambasad odnoszą już pierwsze skutki i istnieje poważne niebezpieczeństwo, że KNUiFE opowie się nie po stronie ubezpieczonych, lecz po stronie zagranicznych akcjonariuszy powszechnych towarzystw emerytalnych.
Wskazuje na to fakt, że Ministerstwo Polityki Społecznej - jego przedstawiciel min. Rafał Baniak będzie głosował w tej sprawie na posiedzeniu KNUiFE - zamiast oprzeć się na wewnętrznych ekspertyzach własnych pracowników, których ma pod dostatkiem, zamówiło specjalną ekspertyzę zewnętrzną. Ta opinia rozstrzygnie, jak ma zagłosować reprezentant resortu.
- U kogo zamówiono ekspertyzę, w jakim trybie i jakim kosztem? - interpelację w tej sprawie do premiera Marka Belki złożył poseł PiS Artur Zawisza. Jego zdaniem, ekspertyza ma ministerstwu posłużyć jako alibi do głosowania na niekorzyść ubezpieczonych, a jej zamówienie to efekt skandalicznego lobbingu trzech ambasadorów - amerykańskiego, austriackiego i holenderskiego, którzy w listach do premiera Belki, ministra finansów oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych naciskali na załatwienie sprawy po myśli czterech towarzystw emerytalnych. Listy te były jednobrzmiące, co świadczy o tym, że lobbing mógł być organizowany przez kogoś na miejscu, w Polsce...
To samo Ministerstwo Polityki Społecznej na posiedzeniu zespołu Komisji Trójstronnej przedstawiło raport, z którego wynika, że Polacy powinni pracować do 67. roku życia oraz płacić jeszcze wyższe składki emerytalne, inaczej nasze przyszłe emerytury pozostaną na "poziomie głodowym". Wynika stąd, że zwiększenie opłat za zarządzanie OFE, które przyniesie pokaźny zysk akcjonariuszom towarzystw emerytalnych, ma być, w zamyśle lewicowych elit, zrekompensowane przez ubezpieczonych niewolniczą pracą do późnej starości, opłacaną gorzej niż dotychczas!
Niepokój co do rzetelności decyzji KNUiFE budzi również fakt, że w jej składzie zasiada z prawem głosu były szef jednego z zainteresowanych towarzystw emerytalnych - Andrzej Jacaszek, który pełni tu rolę... reprezentanta ministra finansów. Jacaszek był prezesem PTE Norwich Union, którego następcą jest PTE Sampo... Pytanie do ministra Gronickiego: dlaczego dopuszcza do tak poważnego konfliktu interesów? Czy naprawdę nie ma kim obsadzić stanowiska w komisji?
Jeśli pozwolimy lobbystom i ludziom podatnym na lobbing opanować wszystkie instytucje państwa, kto będzie bronił interesów zwyczajnych obywateli?
Lewicowa koalicja pokazała już, jak dba o interesy przyszłych emerytów. Dokonana przez nią w 2003 r., wbrew protestom opozycji, nowelizacja ustawy o funduszach emerytalnych usunęła częściowo limity opłat za zarządzanie, które obowiązują towarzystwa emerytalne. Mają one teraz prawo do pobierania części opłaty w kwocie wprost proporcjonalnej do wielkości zgromadzonych w OFE aktywów (a te wynoszą już 70 mld zł i z miesiąca na miesiąc rosną). Lewica umożliwiła też firmom zarządzającym podniesienie prowizji od składki do 7 proc., przy czym nie zadbała, by ubezpieczonym zapewnić ochronę praw nabytych. Lewicowa koalicja obniżyła także towarzystwom emerytalnym koszty przez redukcję wpłat na Fundusz Gwarancyjny. Ulżyła im, znosząc obowiązek informowania ubezpieczonych o stanie konta listem poleconym. Słowem - postkomuniści potrafią dbać o interesy wielkiego kapitału. Gorzej z interesem polskich obywateli...
Jaką decyzję podejmie KNUiFE? Dziś po południu informacja o wynikach głosowania znajdzie się, jak nas zapewniono, na stronie www.knuife.gov.pl. Może się jednak okazać, że KNUiFE odłoży decyzję na później, licząc na uciszenie burzy wokół tej sprawy.
Małgorzata Goss

"Nasz Dziennik" 2005-07-14

Autor: ab