Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Element aferalnej układanki

Treść

Upubliczniona przez "Nasz Dziennik" w sobotę sprawa pół miliona dolarów łapówki, jakie miał wręczyć Wiesław Michalski - gangster o pseudonimie "Olsen", Markowi Ungierowi, wówczas prezesowi "Juventuru", w zamian za zaniżoną sprzedaż kompleksu hotelowego Dwór Wazów we Wrocławiu, to "element większej układanki" - wyprowadzania pieniędzy z Komitetu Młodzieży i Kultury Fizycznej w czasach, gdy prezesem tej instytucji był Aleksander Kwaśniewski - uważają śledczy. Zastępca prokuratora generalnego Jerzy Engelking przekazał ujawnione przez nas informacje do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie prowadzącej śledztwo w tej sprawie.



Ujawniliśmy informacje przekazane nam przez Wiesława Michalskiego, w latach 90. uważanego za jednego z najbogatszych Polaków. Od ośmiu lat ukrywa się on za granicą, gdyż poszukiwany jest listem gończym. Zdaniem naszych informatorów, Michalski w latach 90. był jedną z czołowych postaci przestępczego półświatka, powiązaną m.in. z Jeremiaszem Barańskim ps. "Baranina". W 1992 roku Michalski za 1,5 mld starych złotych kupił od "Juventuru", kierowanego wówczas przez Marka Ungiera, kompleks hotelowy we Wrocławiu - Dwór Wazów, wart w rzeczywistości około 100 mld starych złotych. - Informacjami prasowymi "Naszego Dziennika" o rzekomej łapówce dla Marka Ungiera zajmie się Prokuratura Apelacyjna w Lublinie - poinformował Jerzy Engelking, zastępca prokuratora generalnego.
Wiesław Michalski twierdzi, że wręczył wówczas Ungierowi pół miliona dolarów łapówki. Jak twierdzi Michalski, cała transakcja - tak legalna, jak i ta na boku - nie byłaby możliwa bez wiedzy Aleksandra Kwaśniewskiego.
Gangster rozważa oddanie się w ręce funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Ci z kolei zainteresowani są wiedzą Michalskiego. I nic dziwnego: w blisko godzinnej rozmowie z "Naszym Dziennikiem" "Olsen" szeroko, posiłkując się datami i dokumentami, mówi o "lewych transakcjach", w jakich uczestniczył. Padają nazwiska polityków, adwokatów, prokuratorów. Jak się dowiedzieliśmy, sobotnia publikacja tylko części rozmowy z Michalskim wywołała spore zamieszanie w środowisku wrocławskich prawników. Przynajmniej dwóch bardzo znanych dolnośląskich adwokatów kontaktowało się ze swoimi "przyjaciółmi" z mafijnego półświatka zaniepokojonych tym, że Michalski wbrew panującej opinii żyje i chce zeznawać. Niepokój nie dziwi - przed kilkoma tygodniami trzech znanych tamtejszych adwokatów zatrzymało CBŚ właśnie pod zarzutem współpracy z przestępczym podziemiem. A we wspomnieniach Michalskiego tych nazwisk jest znacznie więcej.
Tymczasem informacjami "Naszego Dziennika" zainteresowała się również Prokuratura Krajowa.
- Opisane informacje mają związek z prowadzonym w Lublinie śledztwem, stąd też decyzja o przekazaniu ich do rozpoznania. W gestii lubelskich prokuratorów leżeć będzie decyzja o poszerzeniu o wspomniane informacje prowadzonego przez nich postępowania - powiedział w sobotę Jerzy Engelking, zastępca prokuratora generalnego.

Za Kwaśniewskiego wyciekały pieniądze...?
Wiosną ubiegłego roku na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry Prokuratura Apelacyjna w Lublinie wszczęła śledztwo, które ma na celu sprawdzenie, czy Aleksander Kwaśniewski, jako prezes Komitetu Młodzieży i Kultury Fizycznej pod koniec lat 80., odpowiedzialny jest za wyprowadzenie z kasy państwowej co najmniej 100 mln złotych.
Na takie nieprawidłowości w działaniach Kwaśniewskiego już w 1992 roku wskazywała Najwyższa Izba Kontroli. Wówczas szef SdRP nie stanął przed sądem chroniony immunitetem poselskim. Ten sam immunitet sprawił, że mimo upływu czasu sprawa się nie przedawniła.
Lubelscy prokuratorzy sprawdzają, czy były prezydent rozpoczął wyprowadzanie pieniędzy znajdujących się na kontach Komitetu poprzez udzielanie pożyczek powiązanym z PZPR i prowadzonym przez zaprzyjaźnionych partyjnych towarzyszy spółkom i firmom. Kredyty te udzielane były bez wystarczającego zabezpieczenia, przez co automatycznie stawały się darowizną.
I tak np. kierowany przez Kwaśniewskiego Komitet utworzył spółkę z ZSMP-owskim biurem podróży "Juventur". Zdaniem kontrolerów NIK, przelano do niej o 445 mln zł więcej, niż wynosiły zobowiązania. Z kolei w czerwcu przed odejściem Kwaśniewskiego z Komitetu instytucja ta przelała na konto nowo powstającego Banku Turystyki, również współtworzonego przez Kwaśniewskiego, 25 mln dolarów. Oprócz 18 pożyczek umorzonych, a udzielonych zwłaszcza postkomunistycznym organizacjom przez Komitet w czasach, gdy kierował nim Kwaśniewski, 27 z nich przyznano organizacjom i instytucjom młodzieżowym, takim jak m.in.: Ośrodek Szkoleniowy Związku Młodzieży Wiejskiej Kłobukowice, Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej, Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZSMP Karpacz, Zarząd Główny ZSMP, Unia Młodzieży Demokratycznej. Wiele z tych kredytów nie zostało spłaconych.
Wojciech Wybranowski
"Nasz Dziennik" 2007-05-14

Autor: wa

Tagi: ungier kwasniewski juventur