Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Elbląg sprzed wieków

Treść

Efekty trwających ponad 30 lat badań archeologicznych na terenie Starego Miasta Elbląga można oglądać na wystawie "Bogactwo Hanzy", która prezentowana jest do końca października w Muzeum Podlaskim (Ratusz) w Białymstoku. Na wystawie znajdziemy m.in. takie ciekawostki, jak oryginalne ozdoby z Mauretanii czy łuski olbrzymiego jesiotra z końca XIII wieku.

Wystawa przybliża życie codzienne mieszkańców średniowiecznego Elbląga, który wówczas należał do kupieckiego związku miast Hanzy. Na ekspozycji prezentowanych jest około dwóch tysięcy zabytków, m.in. wyrobów z gliny, skóry, szkła, drewna, metali, bursztynu, rogu i kości. Są one prezentowane w gablotach lub w aranżowanych, niemal teatralnie, scenach z życia mieszczan - rzemieślników i kupców. Tak więc możemy znaleźć się w warsztacie szewskim, wypełnionym narzędziami oraz przeróżnym obuwiem, a zaraz potem zwiedzać mieszczański salon z przepięknie zdobioną holenderską zastawą stołową i oryginalnymi instrumentami muzycznymi. Będąc w zaaranżowanej, pełnej potraw i przypraw kuchni, znajdującej się w kamienicy jednego z bogatych elbląskich kupców, czujemy niemal zapach niegdyś przygotowywanych posiłków. Wyobraźnie porusza również jakby "żywa" pracownia XV-wiecznego skryby, pracowicie spisującego dzieje miasta.
Ekspozycja przygotowana została przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Wystawa jest interesującym podsumowaniem badań prowadzonych od prawie 30 lat na terenie Elbląga. Miasto to, założone przez Krzyżaków w 1237 roku, szybko stało się jednym z najważniejszych portów południowej części Bałtyku i dużym centrum handlowym. Krzyżowały się w nim kupieckie szlaki biegnące z południa na północ i ze wschodu na zachód.
Dzięki temu Elbląg był miastem bogatym i należał do Związku Miast Hanzeatyckich, odgrywając w nim aż do końca XIV wieku niepoślednią rolę. Jeszcze przed II wojną światową jego Stare Miasto było jednym z największych i najpiękniejszych w Europie. Podczas zdobywania Elbląga Armia Czerwona zrównała je z ziemią. Dotychczas archeolodzy wydobyli z ziemi prawie milion eksponatów.
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2009-10-05

Autor: wa