Elbląg sprzed wieków
Treść
Efekty trwających ponad 30 lat badań archeologicznych na terenie Starego Miasta Elbląga można oglądać na wystawie "Bogactwo Hanzy", która prezentowana jest do końca października w Muzeum Podlaskim (Ratusz) w Białymstoku. Na wystawie znajdziemy m.in. takie ciekawostki, jak oryginalne ozdoby z Mauretanii czy łuski olbrzymiego jesiotra z końca XIII wieku.
Wystawa przybliża życie codzienne mieszkańców średniowiecznego Elbląga, który wówczas należał do kupieckiego związku miast Hanzy. Na ekspozycji prezentowanych jest około dwóch tysięcy zabytków, m.in. wyrobów z gliny, skóry, szkła, drewna, metali, bursztynu, rogu i kości. Są one prezentowane w gablotach lub w aranżowanych, niemal teatralnie, scenach z życia mieszczan - rzemieślników i kupców. Tak więc możemy znaleźć się w warsztacie szewskim, wypełnionym narzędziami oraz przeróżnym obuwiem, a zaraz potem zwiedzać mieszczański salon z przepięknie zdobioną holenderską zastawą stołową i oryginalnymi instrumentami muzycznymi. Będąc w zaaranżowanej, pełnej potraw i przypraw kuchni, znajdującej się w kamienicy jednego z bogatych elbląskich kupców, czujemy niemal zapach niegdyś przygotowywanych posiłków. Wyobraźnie porusza również jakby "żywa" pracownia XV-wiecznego skryby, pracowicie spisującego dzieje miasta.
Ekspozycja przygotowana została przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Wystawa jest interesującym podsumowaniem badań prowadzonych od prawie 30 lat na terenie Elbląga. Miasto to, założone przez Krzyżaków w 1237 roku, szybko stało się jednym z najważniejszych portów południowej części Bałtyku i dużym centrum handlowym. Krzyżowały się w nim kupieckie szlaki biegnące z południa na północ i ze wschodu na zachód.
Dzięki temu Elbląg był miastem bogatym i należał do Związku Miast Hanzeatyckich, odgrywając w nim aż do końca XIV wieku niepoślednią rolę. Jeszcze przed II wojną światową jego Stare Miasto było jednym z największych i najpiękniejszych w Europie. Podczas zdobywania Elbląga Armia Czerwona zrównała je z ziemią. Dotychczas archeolodzy wydobyli z ziemi prawie milion eksponatów.
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2009-10-05
Autor: wa