"Ekumeniczna" przeszkoda
Treść
Krokiem wstecz w dialogu ekumenicznym jest decyzja Synodu Generalnego Kościoła Anglii, który wydał zgodę na „święcenie” kobiet na biskupów. Decyzja ta stanowi poważną przeszkodę do pełnej jedności z Kościołem katolickim, w którym jakiekolwiek „święcenia” kobiet uznane są za nieważne.
„Celem dialogu ekumenicznego jest całkowita, widzialna komunia kościelna, która obejmuje pełną komunię w urzędzie biskupim. Tymczasem decyzja Kościoła Anglii o dopuszczeniu kobiet do biskupstwa stawia niestety kolejną przeszkodę na drodze do tej jedności między nami” – napisał w specjalnym oświadczeniu ks. abp Bernard Longley. Przewodniczący Wydziału ds. Dialogu i Jedności Katolickiej Konferencji Episkopatu Anglii i Walii zaznaczył, że dialog z Kościołem anglikańskim będzie nadal kontynuowany, by szukać głębszego wzajemnego zrozumienia i praktycznej współpracy tam, gdzie jest możliwa. Poniedziałkową decyzję obradującego w Yorku Synodu Generalnego Kościoła Anglii muszą jeszcze zatwierdzić brytyjski parlament i królowa Elżbieta II, która jest głową Kościoła anglikańskiego.
W tym miejscu wypada dodać, że wiele środowisk anglikańskich jest zdecydowanie przeciwnych „święceniom” kobiet na biskupów. Biorąc ten fakt pod uwagę, Synod Generalny Kościoła Anglii zadecydował, że ci anglikanie, którzy chcą „zachować historyczne rozumienie episkopatu, podzielane przez Kościoły katolicki i prawosławny”, będą mieli taką możliwość. Przewidziano dla nich tzw. latających biskupów, będących mężczyznami, którzy będą odwiedzali parafie nieakceptujące kapłaństwa kobiet. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie decyzja o udzielaniu „święceń” kapłańskich i biskupich kobietom była jednym z głównych powodów swoistego exodusu wielu duchownych i świeckich anglikańskich, którzy – korzystając z możliwości zaproponowanej przez Benedykta XVI w konstytucji apostolskiej „Anglicanorum coetibus” z 4 listopada 2009 roku – zdecydowali się na powrót do Kościoła rzymskokatolickiego. Można się spodziewać, że po poniedziałkowej decyzji Synodu Generalnego Kościoła Anglii exodus ten będzie kontynuowany.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w 1896 roku w liście apostolskim „Apostolicae curae” Papież Leon XIII (1878-1903), „w pełni potwierdzając dekrety wszystkich papieży poprzedników”, podkreślił, że „święcenia dokonane w rycie anglikańskim były i są nieważne i w każdym wypadku niebyłe”. Z kolei w liście apostolskim „Ordinatio sacerdotalis” z 22 maja 1994 roku Jan Paweł II stwierdził jednoznacznie, że „Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orze-czenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne”.
Sebastian Karczewski
Nasz Dziennik, 17lipca 2014
Autor: mj