Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ekstradycja Mazura kwestią tygodni?

Treść

Decyzja w sprawie ekstradycji Edwarda Mazura podejrzewanego o zlecenie zabójstwa komendanta policji Marka Papały może zapaść najszybciej w ciągu kilku tygodni - twierdzi przedstwiciel FBI. Odnosząc się do informacji, że mógł zostać aresztowany także w związku z podejrzeniami o handel narkotykami, Federalne Biuro Śledczego podkreśla, że aresztowanie miało związek jedynie z wnioskiem o ekstradycję.
Obecność funkcjonariuszy DEA - amerykańskiej rządowej agencji ds. walki z narkotykami - podczas aresztowania Mazura wzbudziła pytania, czy zostaną mu postawione zarzuty handlu narkotykami. Jednak przedstawiciel biura prasowego FBI w Chicago Endy Wricte odpowiedział nam, że zatrzymania dokonano jedynie w związku z polskim wnioskiem o ekstradycję. Oznacza to, że sąd w Chicago raczej nie zdecyduje się na przeprowadzenie procesu na terenie USA, ponieważ nie ma podejrzeń o popełnienie przez Mazura przestępstwa w tym kraju. Sąd zdecyduje więc albo o przekazaniu go do Polski, albo sprzeciwi się temu.
Przedstawiciele chicagowskiej Polonii mają wątpliwości co do pochodzenia majątku Edwarda Mazura, szacowanego na ponad 100 mln USD. Dziennikarze polonijnych mediów w Chicago zauważają, że biznesmen, który wyemigrował do USA na początku lat sześćdziesiątych, miał także sporo czasu i okazji na zarobienie dużych pieniędzy legalnie, pracując w dużych amerykańskich firmach, m.in. Lockheed Martin, od której Polska kupuje myśliwce F-16. Sławomir Sobczak z Polskiej Telewizji Chicago podkreśla, że w przeprowadzonym przez niego w ubiegłym roku wywiadzie Mazur przyznał, iż wspierał realizację tej transakcji.
W odtajnionym i przekazanym mediom w chicagowskim sądzie wniosku o ekstradycję do Polski Mazura znajdują się tymczasem szokujące informacje. We wniosku cytowanym przez Polską Agencję Prasową przytoczono dowody przedstawione przez władze Polski. Są to głównie zeznania gangsterów z tzw. klubu płatnych morderców z Gdańska. W jednym z nich Artur Zirajewski, ps. "Iwan", stwierdził, że Mazur proponował za zabicie komendanta głównego policji Marka Papały 40 tysięcy USD. We wniosku przytoczono też wypowiedzi Mazura z rozmów z gangsterami prowadzonych w Gdańsku i w Warszawie, że komendant Papała jest "dużą przeszkodą do następnych interesów". Chodziło o zaangażowanie szefa policji w wyjaśnienie sprawy przemytu narkotyków przez mafię. Z przedstawionych materiałów wynika, że w sprawę może być zamieszanych wielu polityków oraz że z przestępcami współpracowali urzędnicy m.in. z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Informacja o aresztowaniu Mazura była pewnym zaskoczeniem dla miejscowej Polonii. Dla jednych dlatego że uważali go za uczciwego przedsiębiorcę i działacza polonijnego, dla drugich, którzy mieli pewne informacje wskazujące na jego niejasne powiązania, ponieważ byli przekonani, że jest agentem CIA. Zasadniczo jednak nasi rodacy w USA podkreślają, że Mazura znano głównie z działalności społecznej i sportowej. Był przez pewien czas szefem Amerykańskiego Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie oraz prezesem klubu sportowego Wisła, założonego jeszcze w 1927 r. przez polskich imigrantów. Mazur uczestniczył też w bankietach organizowanych przez waszyngtońskie centrum na cześć byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego żony podczas ich wizyt w USA.
Doktor Wojciech Wierzewski z Kongresu Polonii Amerykańskiej podkreśla, że Mazur bardzo gwałtownie reagował na oskarżenia o zlecenie zabójstwa gen. Marka Papały. W kwietniu 2002 r. wytoczył nawet proces kilku mediom, m.in. "Gazecie Polskiej" i "Chicagowskiemu Dziennikowi". Od tego ostatniego domagał się 50 tys. USD odszkodowania i zamieszczenia sprostowania.
Edward Mazur został aresztowany w piątek w swym domu na przedmieściach Chicago. Pojutrze w tamtejszym sądzie zostanie wznowiony jego proces. W piątek sędzia Arlander Keys zdecydował, że należy dać oskarżonemu kilka dni na wynajęcie adwokata, gdyż prawnik z urzędu w ogóle nie orientował się w sprawie Mazura. Ostateczną decyzję o jego ekstradycji podejmie Departament Stanu USA.
Informacja o aresztowaniu Mazura wywołała zainteresowanie także amerykańskich mediów. Telewizja ABC7 z Chicago podała ją jako pierwszą w porannym serwisie o godz. 10.00. Zamieściła także rozmowę z Andrzejem Wąsowiczem z polonijnego tygodnika "Expres", który bronił Mazura przed zarzutami o zlecenie zabójstwa byłego szefa polskiej policji. Z kolei gazeta "Chicago Tribune", opisując w sobotnim numerze zatrzymanie polonijnego biznesmena, zacytowała jego prawnika Michaela Stiegela, który uznał, że oskarżenia przeciw jego klientowi mają charakter polityczny. Portal polonijny Expatpol zwrócił zaś uwagę, że Mazur zachowywał się w sądzie bardzo niepewnie.
Mariusz Bober

"Nasz Dziennik" 2006-10-23

Autor: wa

Tagi: edward mazur ekstradycja mazura fbi usa