Ekspozycja coraz bogatsza
Treść
Drugi rok działalności Muzeum Ikon w Supraślu, posiadającego największe w Polsce zbiory prawosławnego malarstwa sakralnego, obfitował w sukcesy. Konserwacji poddano około 21 zabytkowych ikon, zbiory muzeum wzbogaciły się o kilkadziesiąt nowych eksponatów przekazanych placówce przez celników oraz zakupionych za środki własne.
Od początku swojej dwuletniej działalności odnowiono w muzeum już 80 starych ikon. W tym roku najcenniejsza ikona poddana restauracji to "Kult ikon Matki Boskiej". Datowana jest na przełom XVII i XVIII wieku i przedstawia świętych czczących ikony Matki Boskiej. Podczas jej konserwacji okazało się, że posiada ona trzy warstwy malarskie (tzw. malatury), pochodzące z różnych okresów. Najstarsza pokryta jest szczerym złotem. Fundusze na konserwację ikon pochodziły z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa. Część odrestaurowanych ikon wzbogaci stałą ekspozycję muzealną, część dołączy do mniejszej kolekcji, która wypożyczana jest innycm placówkom, a pozostałe zastąpią obecnie wiszące obrazy, które poddane zostaną konserwacji.
W roku 2009 ekspozycja stała wzbogaci się o około 20 eksponatów reprezentujących tzw. polską szkołę pisania ikon. Będą to ikony stworzone na terenie dawnej oraz obecnej Rzeczypospolitej. Często reprezentują one sztukę ludową, ponieważ wykonywane były przez artystów wiejskich, głównie z terenu Karpat. Dlatego ikony te nazywa się też karpackimi.
Zbiory Muzeum Ikon w Supraślu liczą obecnie około 1200 eksponatów z okresu od XVIII do XX wieku. Na stałe eksponowanych jest 400 dzieł sztuki, inne pokazywane są systematycznie na wystawach czasowych. Większość dzieł muzeum otrzymało od służb granicznych, które odebrały ikony przemytnikom. Ta współpraca trwa nadal, świadczy o tym fakt, iż miesiąc temu Izba Celna w Białymstoku przekazała muzeum kolejnych 20 cennych ikon.
Już w roku 1996 Muzeum Podlaskie rozpoczęło starania zmierzające do otwarcia w Supraślu swojego oddziału Muzeum Ikon. Ostatecznie na siedzibę przeznaczono część XVII-wiecznych budynków dawnego klasztoru Bazylianów, wchodzących obecnie w skład prawosławnego Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu. To blisko 500 m kw. powierzchni na czterech kondygnacjach, z których trzy przeznaczone zostały na ekspozycję stałą. Prezentowane są tam również najcenniejsze zabytki, czyli XVI-wieczne freski supraskie, ocalałe ze zburzonej przez Niemców podczas wojny cerkwi Zwiastowania NMP. Muzeum posiada nowoczesną ekspozycję z wykorzystaniem światła, dźwięku i pokazów multimedialnych. Placówka ta jest pierwszym w Polsce interaktywnym muzeum prezentującym sztukę sakralną prawosławia.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2009-01-05
Autor: wa