Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ekspiacja za profanację krzyża

Treść

Modlitwa ekspiacyjna za profanowanie krzyży w naszej Ojczyźnie zanoszona była w parafiach całego kraju. Szczególne uroczystości z okazji święta Podwyższenia Krzyża Świętego odbyły się w Przemyślu. Na Wzgórzu Trzech Krzyży złożono dwa nowe poświęcone krzyże, które dzisiaj zostaną zainstalowane w miejsce niedawno wyciętych i sprofanowanych. W diecezji sandomierskiej zainaugurowane zostały specjalne nabożeństwa z adoracją krzyża, które organizowane będą każdego 14. dnia miesiąca. W Warszawie wielką modlitwę ekspiacyjną zaplanowano na 26 września.
Na zakończenie Eucharystii sprawowanej wczoraj w archikatedrze przemyskiej ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, uroczyście poświęcił dwa metalowe krzyże, które później zostały złożone na Wzgórzu Trzech Krzyży. Dzisiaj zostaną one zainstalowane w miejsce zdewastowanych. Ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa. W ten sposób archidiecezja przemyska przepraszała za profanację krzyży na jej terenie. Do dzisiaj nie ustalono sprawców dewastacji dwóch z trzech drewnianych krzyży stojących na Wzgórzu Trzech Krzyży. Pierwszy z nich został ścięty w sierpniu, a drugi na początku września. W czasie Drogi Krzyżowej niesiono największy zniszczony krzyż jako pierwszy. - Uroczystości w Przemyślu związane są z wycięciem i aktami wandalizmu dotyczącymi dwóch z trzech krzyży umieszczonych na przemyskim wzgórzu. Te uroczystości są swoistą odpowiedzią, zewnętrznym aktem wynagradzającym za działania osób, które w tym przejawie wandalizmu targnęły się na święty znak krzyża - podkreślał ks. Bartosz Rajnowski, kanclerz kurii archidiecezji przemyskiej.
W związku z informacjami o profanacjach znaku krzyża, o niewłaściwym jego wykorzystywaniu, w tym także do rozgrywek politycznych, biskup sandomierski ks. bp Krzysztof Nitkiewicz zachęcał swoich diecezjan do adoracji krzyża każdego 14. dnia miesiąca. Także w specjalnym komunikacie ks. kard. Stanisław Dziwisz wezwał archidiecezję krakowską do modlitwy ekspiacyjnej i licznego uczestnictwa we Mszach Świętych. W wielu kościołach po Eucharystiach wiernym został podany do ucałowania krzyż, jego adoracja odbywała się podobnie jak w Wielki Piątek.
O podjęcie nabożeństw ekspiacyjnych prosi swoich diecezjan ks. abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Będą one jednym z aktów zadośćuczynienia za nieuszanowanie znaku krzyża i odrzucanie jego mądrości. - W parafiach i ośrodkach duszpasterskich naszej archidiecezji 26 września po sumie ma się odbyć nabożeństwo ekspiacyjne za wszystkie akty nieuszanowania znaku krzyża i odrzucenie mądrości, którą ten znak wyraża - mówił ks. prałat dr Henryk Małecki, moderator wydziałów duszpasterskich warszawskiej Kurii i dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik 2010-09-15

Autor: jc