Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Eksperci ZUS pomogą przedsiębiorcom w rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej

Treść

Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje w sobotę dzień otwarty dla przedsiębiorców. Eksperci pomogą w rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej.

Termin złożenia deklaracji mija w najbliższy poniedziałek. Do rozliczenia składki zdrowotnej zobowiązani są wszyscy, którzy w ubiegłym roku byli opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym.

Rzecznik ZUS woj. dolnośląskiego, Iwona Kowalska-Matis, wskazuje, że eksperci będą udzielać porad w całym kraju. Lista placówek i infolinia są dostępne na stronie ZUS.

– Wybrane placówki ZUS będą otwarte od 9.00 do 14.00, Będzie także prowadzony dyżur telefoniczny. Będzie czynna nasza infolinia – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis.

Roczna składka zdrowotna może różnić się od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok.

Doradca podatkowy Piotr Juszczyk zaleca, aby przed wysłaniem deklaracji rozważyć alternatywne podstawy obliczenia składki, co może wpłynąć korzystnie na jej wysokość.

– Warto wrócić do stycznia 2022 roku. Jeśli w formularzu zaznaczyliśmy, że rozliczamy się na podstawie przychodu z roku ubiegłego i jeśli w 2021 roku mieliśmy przychody powyżej 30 tys. złotych, to warto wskazać obecnie przychód miesięczny jako podstawę wyliczenia składki zdrowotnej, czyli w tym przypadku miesiąc styczeń 2022 roku – wskazuje Piotr Juszczyk.   

Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata, ZUS utworzy wniosek o jej zwrot na profilu płatnika na PUE ZUS. Należy go przesłać do 1 czerwca, a Zakład przekaże nadpłatę na rachunek bankowy do 1 sierpnia.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj