Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ekslibrisy w Kazimierzu

Treść

Wspólnym staraniem Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki oraz Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym powstała wystawa prezentująca około 250 ekslibrisów. Z racji profilu działalności muzeum prace zgromadzono pod kątem zastosowania w nich motywów przyrodniczych. Jak się okazało, są one bardzo często wykorzystywane przez twórców ekslibrisów.
- Dobry ekslibris jest syntetycznym portretem właściciela - przypomina Wiktor Kowalczyk, kierownik muzeum. Może on na przykład zawierać atrybuty wykonywanej przez posiadacza księgozbioru profesji, zajmowanego stanowiska, nawiązywać do jego pozazawodowych zainteresowań lub też do nazwiska. - Choć nie zawsze twórca i portretowany znają się osobiście, to jednak zazwyczaj ostateczne dzieło stanowi wynik konfrontacji pomiędzy sztuką autoprezentacji i kamuflażu portretowanego a zabiegami poznawczymi twórcy, wypadkową pomysłowości, fantazji i poczucia humoru tego ostatniego - wyjaśnia W. Kowalczyk. Zamawiany jest nie tylko przez indywidualnych właścicieli księgozbiorów, ale też przez instytucje.
Zbigniew Jóźwik, jeden z komisarzy wystawy, zauważył niegdyś, że ekslibris jest swoistym współczesnym herbem, do posiadania którego właściciel książek musi dorosnąć. Ekslibris ma służyć książce, ma być wykonany na potrzeby danego księgozbioru, a nie jako okazjonalny znak.
Kazimierska wystawa prezentuje prace czternastu współcześnie tworzących polskich grafików. We wszystkich ekslibrisach odnajdziemy motywy ze świata roślin, zwierząt, skał i minerałów. Po prezentacji prace te znajdą miejsce w zbiorach muzeum.
ES

"Motywy przyrodnicze we współczesnym ekslibrisie polskim" - wystawa w Muzeum Przyrodniczym w Kazimierzu Dolnym czynna (oprócz poniedziałków i dni poświątecznych) do 28 września 2003 r., w godz. 10.00-17.00.
Nasz Dziennik 10-07-2003

Autor: DW