Ekonomiści zaznaczają, że banki powinny przestrzegać obowiązku informacyjnego wobec konsumenta przy zawieraniu umowy

Treść
Ekonomista dr Bartłomiej Gabryś powiedział, że banki już dawno powinny były przestrzegać obowiązku informacyjnego wobec konsumenta przy zawieraniu umowy. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał w czwartek, że banki muszą precyzyjnie informować kredytobiorców o warunkach umowy, w tym o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania oraz zasadach zmiany opłat.
TSUE orzekł, że w przypadku kredytu konsumenckiego, w razie niewykonania obowiązku informacyjnego, bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek.
Ekonomista dr Bartłomiej Gabryś ocenił, że wyrok Trybunału znacząco wzmacnia ochronę praw konsumentów na rynku kredytowym w Polsce.
– Istnieje dość duża dysproporcja wiedzy i kompetencji pomiędzy tzw. przeciętnym Kowalskim biorącym kredyt, a przeciętnym bankiem, w którym pracują wyspecjalizowane osoby, które mówiąc wprost będą szukać tego wszystkiego, co może działać na rzecz banku. Instytucje – właśnie m.in. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – dość jasno powiedziały, nie można korzystać ze swojej przewagi wynikającej z tego, że druga osoba nie do końca dysponuje taką wiedzą, jaką dana jednostka posiada – zaznaczył.
Wyrok TSUE jest odpowiedzią na pytania warszawskiego sądu prowadzącego sprawę z powództwa spółki zajmującej się windykacją wierzytelności. Konsument scedował na nią swoje prawa, wynikające z umowy o kredyt zawartej z bankiem.
Spółka domaga się od banku zapłaty odsetek i opłat, które konsument zapłacił. Instytucja podkreśla, że bank nie przekazał mu pełnych informacji przy zawieraniu umowy.
RIRM
źródło: radiomaryja.pl, 14 lutego 2025
Autor: dj