Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ekologia nie może zapominać o człowieku

Treść

Nie wolno absolutyzować przyrody, a na pierwszym miejscu we wszelkich działaniach na rzecz środowiska trzeba stawiać ochronę życia człowieka. Podkreślił to Ojciec Święty w ogłoszonym wczoraj Orędziu na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2010 roku. W przesłaniu noszącym tytuł "Jeśli chcesz krzewić pokój, strzeż dzieła stworzenia" Benedykt XVI wzywa do poszanowania dóbr naturalnych i zrównoważonego zarządzania nimi, pomocy krajom ubogim i rozwijającym się, wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, wychowania do odpowiedzialności ekologicznej.

Ojciec Święty w swoim Orędziu na Światowy Dzień Pokoju porusza kwestie związane z szeroko rozumianą ekologią, ale taką, która odrzuca fanatyczne czy lewackie ideologie. Jak zauważył w czasie wczorajszej prezentacji dokumentu w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie o. Jan Maria Szewek OFMConv, rzecznik Krakowskiej Prowincji Franciszkanów, Benedykt XVI już w encyklice "Caritas in veritate" mówił o konieczności takiego poszanowania środowiska naturalnego i jego bogactw, które przede wszystkim zapewniłoby ochronę życia człowieka. - Benedykt XVI udowadnia, że ochrona stworzenia i zaprowadzenie pokoju na świecie są ze sobą ściśle powiązane - podkreśla o. Szewek. Dodaje, że Papież podaje liczne argumenty - wojny, konflikty powodowane są egoizmem, kierowaniem się chęcią posiadania za wszelką cenę, nieliczeniem się z dobrem wspólnym, odrzuceniem porządku zaprowadzonego przez Stwórcę. Na wszystkie kryzysy - jak wyjaśnia franciszkanin - także ekonomiczne, Benedykt XVI daje jedno rozwiązanie - powrót do wartości, do poszanowania życia ludzkiego, do solidarności, czyli do "ekologii ludzkiej".
Ojciec Zbigniew Świerczek OFMConv, współzałożyciel Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu zaznaczył, że Papież zwraca także uwagę na rolę wychowania do odpowiedzialności ekologicznej. Jednocześnie - jak podkreślił - Ojciec Święty zwraca uwagę na wiele aktualnych problemów, m.in. na rosnącą liczbę uchodźców ekologicznych. Franciszkanin zaakcentował, że w wielu rejonach świata podstawowe prawa człowieka - jak prawo do życia, do pożywienia, do rozwoju - nie są realizowane, dlatego Benedykt XVI wskazuje na potrzebę zrównoważonego rozwoju przyrodniczego, społecznego i ekonomicznego, a także bezinteresownej pomocy krajom ubogim i rozwijającym się.
Maria Popielewicz
Nasz Dziennik 2009-12-16

Autor: wa