Egzaminy w gimnazjach
Treść
Uczniowie ostatnich klas gimnazjów rozpoczęli wczoraj zdawanie egzaminów. Przez dwie godziny zmagali się z częścią humanistyczną, dziś natomiast czekają ich testy matematyczno-przyrodnicze. Do egzaminu przystąpiło 544 tys. uczniów w całej Polsce.
Przez dwie godziny uczniowie ostatnich klas gimnazjów rozwiązywali wczoraj test, w którym znalazły się pytania z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki. Dziś natomiast gimnazjalistów czeka test matematyczno-przyrodniczy, który sprawdzi ich wiedzę m.in. z zakresu biologii, chemii, fizyki i matematyki.
Egzamin jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów gimnazjów, a wyniki tych testów będą brane pod uwagę przy rekrutacji do liceów. Im lepszy wynik, tym większe szanse na miejsce w renomowanej szkole. Uczniowie będą mogli zdobyć maksymalnie 50 punktów. Nie ma określonego limitu punktów potrzebnych do zaliczenia, co oznacza, że każdy, kto stawi się na egzamin, zda go bez względu na wynik. Jednak liczba zdobytych punktów ma znaczenie, gdyż licea nie będą organizować już egzaminów wstępnych, tylko będą rekrutować uczniów na podstawie wyników egzaminu gimnazjalnego.
Wszyscy, którzy z przyczyn losowych nie pojawią się na egzaminie, będą mogli przystąpić do niego 15 i 16 czerwca. Wyniki uczniowie poznają nie później niż na tydzień przed zakończeniem roku szkolnego.
Dzieci z dysfunkcjami, np. dyslektycy, będą miały na rozwiązanie testu godzinę więcej. Egzamin gimnazjalny przygotowały i sprawdzą okręgowe komisje egzaminacyjne.
Agnieszka Niewęgłowska
'Nasz Dziennik" 2005-04-27
Autor: ab