E-book czy tradycyjna książka?
Treść
Przez stulecia w każdym większym klasztorze istniało pomieszczenie zwane „skryptorium” – jak sama nazwa wskazuje, służyło ono przede wszystkim do pisania. Oczywiście, chodzi tu o przepisywanie ksiąg – rzemiosło, którym mnisi zajmowali się od starożytności. Gdy nadeszła epoka księgi drukowanej, pierwotna sztuka odeszła nieco w cień, na pierwszy zaś plan wyłoniła się dbałość o jakość druku; i tak, mnisi przez kolejne wieki, dostosowując się do przemian w sferze technologii, zawsze motywowali się wielką troską o książkę – o dzieło, którego nie tworzy się tylko dla siebie, ale dla wielu często pokoleń.
Mnisi kochają książki – święty Benedykt nakazał w swej „Regule”, by jego duchowi synowie znali sztukę czytania i pisania oraz by lektura Pisma Świętego i dzieł Ojców pozostawała istotną częścią ich życia klasztornego. Ten duch nie zginął – przetrwał, zyskując nowe formy. Dziś skryptoriami w wielu klasztorach współczesnych mnisi nazywają pomieszczenia, gdzie stoją komputery i gdzie również się pisze – ale na klawiaturze komputera… Wciąż gdzieniegdzie jednak przetrwały tradycyjne skryptoria, choć pełnią raczej funkcje estetyczne lub edukacyjne.
W tynieckim opactwie również znajduje się takie pomieszczenie, do którego wchodzi się z klasztornego krużganka. Z tego właśnie zrekonstruowanego skryptorium swoje słowa kieruje do nas opat tyniecki, ojciec Szymon Hiżycki. Jak sam mówi, „nasze opactwo tynieckie podtrzymuje tradycję benedyktyńskiej miłości do książek – tej czci synów św. Benedykta do słowa pisanego – ponieważ już od wielu lat funkcjonuje Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC”. A jako że zbliża się ważne święto miłośników książki – Targi Wydawców Katolickich w Warszawie – na stoisko tego właśnie wydawnictwa ojciec opat pragnie wszystkich serdecznie zaprosić.
Szczegóły? Proszę bardzo – stoisko numer 82, Arkady Kubickiego pod Zamkiem Królewskim w Warszawie; od 16 do 19 kwietnia – czyli już DZIŚ! Czego możemy spodziewać się od benedyktynów na tych targach? Będziecie mogli zobaczyć, „jakie książki wydają” – mówi tyniecki opat i kontynuuje: „nad czym benedyktyni teraz pracują, co jest ich radością i co jest ich dumą”. Z pewnością dumni jesteśmy z naszych nowych publikacji – jest to najnowszy zbiór biblijnych refleksji ojca Leona Knabita, „Radość ewangeliczna”, tom niepublikowanych dotychczas w całości konferencji ojca Piotra Rostworowskiego, „Miejsce łaski”, oraz długo oczekiwany drugi tom „Rozmów z ojcami” św. Jana Kasjana – dzieło o wielkim znaczeniu dla tradycji benedyktyńskiej.
Czy to wszystko? Lepiej przekonajcie się sami – obejrzyjcie film, posłuchajcie ojca Szymona i spotkajcie się z nami w Warszawie!
Źródło: ps-po.pl, 16.04.2015
Autor: mj