Dżuwali w ławie rządowej
Treść
Upłynął termin, zgodnie z którym powinien powstać w Libii nowy rząd tymczasowy. Według mapy drogowej przedstawionej przez Narodową Radę Libijską, do sformowania władzy wykonawczej powinno dojść najpóźniej miesiąc po oficjalnym ogłoszeniu wyzwolenia Libii, co nastąpiło 23 października. Na razie znamy tylko jedno nazwisko. Resortem obrony pokieruje Osama al-Dżuwali, szef rady wojskowej w Zintanie, na zachodzie Libii. Jest on dowódcą oddziału, który schwytał w nocy z piątku na sobotę na południu Libii syna Kaddafiego, Saifa al-Islama, oskarżanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciwko ludzkości.
Dżuwali to były oficer w libijskich siłach zbrojnych, którego siły z Zintanu odegrały ważną rolę w ofensywie na stolicę, zakończoną obaleniem Kaddafiego w sierpniu. Nie był wcześniej wymieniany jako kandydat na funkcje rządowe.
Zdaniem Agencji Reutera w powstającym libijskim rządzie dominują świeccy liberałowie, zaś mający spore społeczne poparcie islamiści są marginalizowani. Według informatora agencji, w Narodowej Radzie Libijskiej, która obradowała na temat składu rządu w poniedziałek wieczorem i wczoraj, doszło do sporów. Wcześniej anonimowe źródła mówiły, że szefem resortu spraw zagranicznych będzie Ibrahim Dabbaszi, przedstawiciel Libii przy ONZ. Wkrótce po wybuchu rebelii przeciwko Kaddafiemu Dabbaszi przeszedł na stronę powstańców. Minister ds. ropy w obecnym tymczasowym rządzie libijskim Ali Tarhuni jest wskazywany jako przyszły minister finansów.
Mapa drogowa oprócz powołania nowego rządu przewiduje także rozpisanie wyborów do konstytuanty w ciągu ośmiu miesięcy. Ta ma stworzyć podstawy ustroju państwa libijskiego i uchwalić nową konstytucję. Rok później zostałyby przeprowadzone powszechne wybory parlamentarne i prezydenckie.
PF
Nasz Dziennik Środa, 23 listopada 2011, Nr 272 (4203)
Autor: au