Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dziesięciu "śledczych"

Treść

Dziesięciu parlamentarzystów będzie liczyła specjalna sejmowa komisja śledcza ds. banków i nadzoru bankowego. Prezydium Sejmu zadecydowało wczoraj o podziale na poszczególne kluby liczby miejsc w komisji. Ostatecznie, mimo sprzeciwu PO i SLD, które chciały, by dwa największe ugrupowania miały w komisji identyczną liczbę "głosów", PiS otrzymało cztery miejsca, PO - dwa, a pozostałe kluby po jednym.
O tym, że tak będzie wyglądał rozdział miejsc w komisji, "Nasz Dziennik" informował jako pierwszy już w marcu - wówczas zwolennicy wyjaśnienia wątpliwości związanych z prywatyzacją banków przekonywali, że chcą uniknąć zablokowania prac komisji przez PO i SLD.
- To głos marszałka Marka Jurka zadecydował o tym, że PiS ma mieć w komisji cztery miejsca, Platforma dwa, a pozostałe kluby po jednym. My sprzeciwialiśmy się takiemu podziałowi, Platforma bowiem jest klubem niewiele mniejszym niż PiS - mówił wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO).
Platforma Obywatelska opowiadała się za takim podziałem miejsc w komisji śledczej, w którym zarówno Platforma, jak i partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymałaby 3 miejsca, wszystkim pozostałym ugrupowaniom przysługiwałoby zaś po jednym miejscu. Już w marcu jednak w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" posłowie funkcjonującego wówczas paktu stabilizacyjnego mówili, że chcą uniknąć sytuacji, w której "sojusz liberałów i postkomunistów" sparaliżowałby prace komisji śledczej ds. banków.
Ostatecznie prezydium Sejmu zdecydowanie odrzuciło propozycję Wojciecha Olejniczaka (SLD), by liczbę członków komisji zmniejszyć do 9, i równie negatywnie oceniło "równościową" propozycję Platformy Obywatelskiej.
- W tej chwili tej proporcjonalności nie widać. PiS ma znaczącą przewagę - komentował wicemarszałek Wojciech Olejniczak (SLD).
Klub PiS mają reprezentować w komisji śledczej czterej posłowie: Artur Zawisza, Adam Hofman, Andrzej Dera oraz Jacek Kościelniak. Zawisza jest kandydatem na szefa komisji. Kandydatami PO są Tomasz Szczypiński i Aleksander Grad, a SLD - Małgorzata Ostrowska. LPR planowała początkowo zgłosić Rafała Wiecheckiego, ale po objęciu przez niego teki ministra gospodarki morskiej rozważane są dwie kandydatury: Piotra Ślusarczyka i Szymona Pawłowskiego. Samoobrona prawdopodobnie zarekomenduje do komisji Waldemara Nowakowskiego.
Komisja zbada przekształcenia kapitałowe i własnościowe w sektorze bankowym oraz działania organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 r. do 19 marca 2006 r. Przeanalizuje również kształt systemu bankowego w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE.
WW

"Nasz Dziennik" 2006-05-11

Autor: ab