Dziesiąty stopień zasilania
Treść
Polskie spółki paliwowe podejmą negocjacje z firmami norweskimi w sprawie możliwości importu gazu. Rząd chce również, aby PKN Orlen i Grupa Lotos uzyskały bezpośredni dostęp do złóż ropy naftowej. Wiceminister gospodarki Piotr Naimski przedstawił wczoraj w Sejmie informację rządu w sprawie działań mających na celu dywersyfikację dostaw nośników energii.
Rząd cały czas analizuje wiele możliwości, które doprowadzą do dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Wiceminister gospodarki Piotr Naimski nie podał szczegółów, jednak już wczoraj zapowiedział w Sejmie, że zostaną podjęte negocjacje polskich firm paliwowych z firmami norweskimi w sprawie zakupu gazu ziemnego z Norwegii. Szanse na jego pozyskanie są tym większe, że, jak zaznaczył Naimski, Norwegia planuje do 2008 r. zwiększyć o połowę eksport gazu do Europy. Możliwe jest również pozyskanie gazu z obszaru Morza Północnego, Morza Kaspijskiego oraz z Iranu i Afryki Północnej. Gaz do Polski może być dostarczany także drogą morską, gdyż rozważana jest budowa gazoportu. Obecnie jednak, wskutek zaniedbań rządów SLD, niemal w całości jesteśmy uzależnieni od dostaw paliw z krajów byłego ZSRS. To źródło jednak ostatnio szwankuje, co niesie ze sobą poważne problemy dla naszego przemysłu. - Polski system energetyczny daje sobie radę, choć konieczne są pewne ograniczenia ze względu na zmniejszone dostawy gazu na granicy polsko-ukraińskiej - powiedział Naimski. Wiceminister zaznaczył, że mamy obecnie 10. stopień zasilania, co oznacza, że niektóre zakłady przemysłowe będą musiały ograniczyć swoją produkcję. W przypadku, gdyby dostawy gazu z kierunku wschodniego zostały całkowicie przerwane, polskie rafinerie mógłby zaopatrzyć w gaz gdański Naftoport. Przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki Artur Zawisza zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości z pytaniem o działania w celu wszczęcia postępowania, w wyniku którego będzie można wyjaśnić sprawę odpowiedzialności osób, które przyczyniły się do powstania zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego. Irena Okrągła, zastępca prokuratora generalnego, powiedziała, że śledztwo w sprawie nieprawidłowości związanych z dostawą gazu do Polski zostało wszczęte 23 stycznia.
Rząd chce również, by nasi producenci paliw - PKN Orlen i Grupa Lotos, uzyskali bezpośredni dostęp do złóż ropy naftowej. Miałoby to poprawić pozycję naszych firm w konkurencji z austriackim OMV czy węgierskim MOL-em. Obecnie prowadzone są rozmowy, aby PKN Orlen uzyskał dostęp do złóż ropy na terenie Kazachstanu oraz w kilku innych krajach.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2006-01-27
Autor: ab