Dziennikarze, szanujcie ludzką godność
Treść
- Trzeba wielkiej siły sumienia, aby media nie stały się tubą materializmu gospodarczego i relatywizmu etycznego, będących prawdziwymi plagami naszych czasów - mówił do dziennikarzy wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki. Wezwał ludzi mediów do poszanowania praw osoby ludzkiej i jej godności.
W czasie dorocznego spotkania opłatkowego z przedstawicielami poznańskich środków społecznego przekazu miejscowy metropolita zwrócił uwagę, że gdy komunikacja traci etyczny punkt odniesienia i wymyka się spod kontroli społecznej, wtedy przestaje się liczyć z centralnym miejscem człowieka, jego nienaruszalną godnością. Grozi to negatywnym wpływem na jego sumienie i jego decyzje. - Dlatego ważne jest, by środki społecznego przekazu zazdrośnie broniły osoby ludzkiej i w pełni szanowały jej godność - mówił ks. abp Stanisław Gądecki. Ubolewał, że "pod pretekstem przedstawiania faktów w istocie dąży się do usprawiedliwienia i do narzucenia wypaczonych wzorów życia osobistego, rodzinnego czy społecznego", a "niektórzy nie cofają się przed wulgarnością i przed przemocą". Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski apelował o "odważnych pracowników mediów i prawdziwych świadków prawdy, którzy potrafią stać się wyrazicielami dążeń współczesnej kultury i starają się przeżywać obecną epokę masowej komunikacji nie jako czas alienacji i zagubienia, ale jako cenną sposobność do poszukiwania prawdy oraz do budowania wspólnoty między ludźmi i narodami".
Odnosząc się w czasie spotkania do konfliktu w Strefie Gazy, wezwał do modlitwy. - Trzeba w tym wszystkim zachować jasne widzenie spraw i modlić się za jednych i za drugich, bo jedni i drudzy są równie godni pożałowania - powiedział metropolita poznański o walczących przeciwko sobie od dwóch tygodni Palestyńczykach i Izraelczykach.
AKJ, KAI
"Nasz Dziennik" 2009-01-09
Autor: wa