Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dzień Pamięci o Ofiarach Szoah

Treść

Wczoraj w Tel Awiwie w obecności licznych przedstawicieli światowych rządów uczczono pamięć Żydów wymordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Tymczasem, jak donoszą organizacje skupiające ofiary holokaustu, ponad 60 tysięcy ocalałych z niemieckiej zagłady żyje dziś poniżej granicy ubóstwa. Zdaniem poszkodowanych, winę za to w dużej mierze ponosi izraelski rząd, którym w ostatnim czasie targają wciąż nowe skandale finansowe.

Podczas gdy przedstawiciele społeczności międzynarodowej, w tym szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga, czcili pamięć tych, którzy zginęli z rąk zbrodniarzy niemieckich, organizacje ofiar holokaustu przekazały informację, że dziesiątki tysięcy ocalałych żyje obecnie w biedzie. - Co najmniej jedna czwarta z około 250 tysięcy mieszkańców Izraela, którzy ocaleli z holokaustu, żyje poniżej granicy ubóstwa - oświadczył przewodniczący federacji organizacji ofiar holokaustu Noah Flug, który w grupie 2 tys. głównie młodych Izraelczyków protestował wczoraj przed Knesetem. Demonstranci winą za fatalną sytuację ofiar niemieckiego terroru obarczają z jednej strony izraelski rząd, który nie wypłacił wielu osobom żadnych bądź jedynie skromne odszkodowania, z drugiej strony Niemcy. Zarzuty te padają zaledwie parę dni po oskarżeniach o malwersacje finansowe byłego dyrektora Światowego Kongresu Żydów (WJC) Israela Singera, a także ministra finansów Izraela Abrahama Hirchsona, który miał zdefraudować pieniądze na Marsz Żywych.
O mały włos w uroczystościach z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Szoah nie wziąłby udziału nuncjusz apostolski w Izraelu ks. abp Antonio Franco. Watykańskiego dyplomatę oburzyła forma przedstawienia postaci Papieża Piusa XII w muzeum holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Na ekspozycji umieszczono zdjęcie Ojca Świętego opatrzone podpisem, według którego Papież uznał reżim hitlerowski i nie uczynił nic, by potępić rasizm, antysemityzm i holokaust. Ostatecznie jednak po oświadczeniu szefa muzeum, który obiecał "ponownie rozważyć sposób, w jaki przedstawiono papieża Piusa XII", nuncjusz wziął udział w obchodach.
Oprócz uczestnictwa w uroczystościach upamiętniających ofiary holokaustu szefowa polskiego MSZ Anna Fotyga spotkała się w Izraelu z wicepremierem Szymonem Peresem. Głównym tematem rozmowy była aktualna sytuacja na Bliskim Wschodzie, w tym stosunki izraelsko-palestyńskie. Minister przekazała także podziękowania za wsparcie licznych środowisk izraelskich dla kandydatury Ireny Sendler do Pokojowej Nagrody Nobla, w tym za osobiste wsparcie Peresa. Poinformowała także o projekcie Muzeum Historii Żydów Polskich oraz zaprosiła do udziału w uroczystości położenia kamienia węgielnego pod jego budowę, która odbędzie się w Warszawie już w czerwcu.
AMJ
"Nasz Dziennik" 2007-04-17

Autor: wa