Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dzieła bardziej znane niż ich autor

Treść

Prezentowana obecnie w białostockiej Galerii im. Sleńdzińskich wystawa "Stanisław Wakuliński. Rzeźba" jest swego rodzaju hołdem złożonym przez tę placówkę artystyczno-muzealną rzeźbiarzowi, który nieprzerwanie od czasów powojennych do dziś tworzy w Białymstoku. Dzięki jego pracy upamiętnionych zostało wiele pięknych kart z historii Polski.

Stanisław Wakuliński jest autorem wielu rzeźb, medali, tablic pamiątkowych oraz pomników, m.in. w: Wysokiem Mazowieckiem, Łapach, Ełku, Kolnie, Sejnach, Lipsku i Grabówce. Wykonał również mnóstwo prac sakralnych, pomników, ołtarzy do kościołów białostockich oraz świątyń znajdujących się w regionie. - Na wystawie prezentowane są prace ze zbiorów autora oraz Muzeum Podlaskiego i Muzeum Wojska w Białymstoku. Pokazujemy rzeźby, maski, plakiety, medale, prace graficzne, projekty, szkice oraz wielkoformatowe fotografie niektórych realizacji monumentalnych - powiedziała nam Izabela Suchocka, autor wystawy. Niewiele osób wie, że Stanisław Wakuliński jest autorem wystroju wnętrz kościołów znanych i licznie odwiedzanych przez wiernych, takich jak m.in. kościół pw. Serca Jezusowego w Białymstoku, Matki Bożej Częstochowskiej w Augustowie czy kaplicy wieczystej adoracji w kościele Św. Ducha w Białymstoku. - Prace te łączy charakterystyczna dla Wakulińskiego technika wykonania wystroju kościołów w opalanym, ciemnym drewnie, z elementami szlachetnych metali i kolorowego szkła. Bardzo wiele jest tu elementów zdobniczych - mówi Izabela Suchocka. Rzeźbiarz jest również autorem wystroju wnętrz Muzeum Wojska w Białymstoku, które rocznie odwiedza wiele tysięcy osób.
Stanisław Wakuliński urodził się w 1923 roku w okolicach Siemiatycz. Przez kilka lat mieszkał i tworzył w Białowieży. Jak sam mówi, jego życiowa przygoda z rzeźbiarstwem zaczęła się właśnie w Białowieży. Tam zafascynowany urokami Puszczy Białowieskiej, pod okiem nauczyciela rzeźby Antoniego Czarniewicza, tworzył swoje pierwsze prace o tematyce przyrodniczej. (Na wystawie prezentowany jest rysunek powstały w tym wczesnym okresie twórczym - rok 1943, który udowadnia duży talent młodego artysty). Wakuliński rozwijał swe umiejętności, studiując w następnych latach na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Mariana Wnuka i prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Po studiach dyplomowany rzeźbiarz przyjechał do Białegostoku, gdzie mieszka i tworzy do dnia dzisiejszego. Przez ponad 40 lat był związany zawodowo z Akademią Medyczną w Białymstoku, gdzie pracował jako plastyk, wykonując modele części ciała człowieka czy tablice dydaktyczne. Na zamówienie władz uczelni tworzył również popiersia najwybitniejszych medyków. Wciąż jest czynny twórczo, rzeźbi i maluje. Tematem najnowszych jego prac jest najczęściej przyroda, rozlewiska Biebrzy i Narwi. Talent rzeźbiarski Stanisław przekazał swojemu synowi Janowi Wakulińskiemu, który jest autorem m.in. pomnika Józefa Piłsudskiego w Białymstoku.
Wystawa prac Stanisława Wakulińskiego prezentowana jest w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku do 15 września bieżącego roku. Oglądać ją można codziennie oprócz sobót w godzinach 10.00-17.00, w niedzielę wstęp jest wolny.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2009-08-18

Autor: wa