Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dzięki Radiu Maryja społeczeństwo dojrzewa

Treść

Fenomen jasnogórskich pielgrzymek Rodziny Radia Maryja, na które co roku przybywa ponad pół miliona wiernych, to wydarzenie agoralne, czyli takie, które cechuje głębia przeżyć więziotwórczych, wspólnota wartości i celów, a także pozytywne konsekwencje w wymiarze indywidualnym i społecznym. Udowodnienie tego stało się celem pracy doktorskiej o. Piotra Andrukiewicza CSsR z Radia Maryja. Wczoraj na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II o. Andrukiewicz z powodzeniem zaprezentował główne tezy swojej rozprawy i uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii.
- Biorąc pod uwagę opinię promotora, recenzentów, wyniki egzaminów doktorskich oraz wynik dzisiejszej obrony pracy doktorskiej, komisja uchwaliła, aby wystąpić z wnioskiem do rady wydziału o nadanie ks. mgr. Piotrowi Andrukiewiczowi stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii - ogłosił wczoraj przewodniczący komisji ks. prof. Marian Nowak, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W czasie publicznej obrony pracy doktorskiej pt. "XV Jasnogórska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja jako wydarzenie agoralne" o. Piotr Andrukiewicz wyczerpująco odpowiadał na pytania zadawane przez członków komisji i gości z sali.
- Było dla mnie wielkim zaszczytem studiowanie przez 4 lata na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II - dziękował wzruszony. Praca, której promotorem był znany socjolog religii ks. prof. Janusz Mariański, otrzymała pozytywne recenzje od prof. Ewy Budzyńskiej z Uniwersytetu Śląskiego i prof. Adama Bieli z KUL. - Nazwanie fenomenu jasnogórskiej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja tylko pielgrzymką wydawało mi się trochę upraszczające, gdyż - jak wiemy - jest wiele pielgrzymek. Jednak to wydarzenie jest czymś wyjątkowym również jako wydarzenie społeczne - mówił o genezie swojej pracy doktorskiej o. Piotr Andrukiewicz. Nawiązał w niej do koncepcji zgromadzeń agoralnych wypracowanej przez prof. Bielę i postawił problem: czy jasnogórskie zgromadzenia Rodziny Radia Maryja zwane pielgrzymkami można zaliczyć do tego rodzaju zgromadzeń. Na podstawie bogatej części teoretycznej, wyczerpujących badań empirycznych, m.in. w formie ok. 500 ankiet przeprowadzonych wśród uczestników pielgrzymki, o. Andrukiewicz pozytywnie odpowiedział na to pytanie.
Adam Kruczek, Lublin



Prof. Adam Biela, recenzent pracy doktorskiej:

Rozprawa o. Piotra Andrukiewicza pokazała, że w przypadku jasnogórskiej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja są spełnione wszelkie cechy konstytutywne zgromadzenia agoralnego, czyli to wszystko, co odróżnia te spotkania od innych. Do cech konstytutywnych zgromadzeń agoralnych należy dobrowolność uczestnictwa, kierowanie się motywami wyższymi, pokonywanie trudu związanego z uczestniczeniem, otwartość, masowy charakter. To wspólnota razem przeżywająca wartości, oczekiwania, cele. Kolejną cechą są pozytywne konsekwencje tych zgromadzeń w wymiarze indywidualnym i społecznym. Zgromadzenia agoralne odbywające się co roku w Częstochowie pod patronatem Radia Maryja doprowadzają m.in. do dojrzewania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
not. AK
Nasz Dziennik 2010-06-17

Autor: jc