Dziękczynienie za wolność
Treść
- Najlepszą formą wdzięczności będzie odpowiedzialność za przyszłość Ojczyzny - podkreślił wczoraj w Warszawie ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Pod hasłem "Dziękujemy za wolność" w Polsce obchodzono wczoraj II Dzień Dziękczynienia. Jego centralnym wydarzeniem była uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona u stóp wznoszonej Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Eucharystii przewodniczył stojący na czele Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski, a homilię wygłosił pasterz Kościoła krakowskiego.
Mszę św. koncelebrowało ponad 40 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całej Polski z Prymasem ks. kard. Józefem Glempem na czele. Obecny był m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W modlitwie uczestniczyły rzesze mieszkańców stolicy oraz członków ruchów i stowarzyszeń katolickich.
- Nad Polską idzie nowe - zaufanie do Bożej Opatrzności, która czuwa nad każdym człowiekiem. Prośmy ją, aby czuwała w nowy sposób nad każdym z nas i całą Ojczyzną - mówił ks. abp Józef Michalik. We wstępie do Mszy św. ks. abp Kazimierz Nycz przypomniał, że w tym roku dziękujemy w szczególności za: 30 lat, które upływa od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, 20 lat od uzyskania niepodległości oraz 10. rocznicę wizyty Jana Pawła II w polskim Sejmie. Ksiądz arcybiskup Nycz dodał, że Dzień Dziękczynienia jest też okazją, abyśmy Bogu i sobie nawzajem podziękowali za dobro, którego doświadczamy każdego dnia.
- Mamy za co Bogu dziękować, mamy też podejmować ważne zadania współczesności - mówił z kolei ks. kard. Stanisław Dziwisz w kazaniu. Podkreślił, że Dzień Wdzięczności jest bardzo potrzebny, gdyż pozwala wśród trosk, niepokojów, rozczarowań i niepewności dostrzegać dobro, które jest dziełem rąk naszych i bliźnich. A ponieważ ewangeliczny rachunek sumienia to nie tylko dostrzeganie zła, ale też odkrywanie dobra i miłości w nas samych i dookoła nas, kaznodzieja przypomniał, za co Polacy powinni szczególnie dziękować Bożej Opatrzności. Podkreślił jednocześnie, że najlepszą formą wdzięczności będzie odpowiedzialność za przyszłość Ojczyzny. - Wyzwania, na które trzeba dziś odpowiedzieć, to ideologiczny sekularyzm. To pytanie o to, czy chcemy zachować wolność i twórczo rozwijać podstawowe wartości i czy chcemy, żeby Ewangelia kształtowała nasze ideały, a osoba Jezusa z Nazaretu była punktem odniesienia życia osobistego i społecznego. Kościół w Polsce pragnie służyć, a nie dąży, aby mu służono - stwierdził ks. kard. Dziwisz. Zwrócił uwagę, że wielkim wyzwaniem jest też polska rodzina, która jest naszym wspólnym dobrem. Należy pomagać młodym przygotować się do małżeństwa, troszczyć się o rodziny wielodzietne, otoczyć opieką rozległe sfery ubóstwa rodzin. - Także życie polityczne jest wielkim wyzwaniem. Po kilkudziesięciu latach dyktatury niełatwo było uformować zdolnych, kompetentnych i bezinteresownych liderów politycznych. Ale minęło już dwadzieścia lat i rozlega się wołanie, aby politycy służyli Narodowi i nie trwonili energii na rozgrywki i jałowe konflikty - powiedział. Metropolita krakowski podkreślił też, że w Dniu Dziękczynienia trzeba wyrazić wdzięczność dla Warszawy za jej bohaterską służbę trzech powstańczych zrywów, opłaconych życiem, krwią i cierpieniem.
Na zakończenie Mszy św. ks. kard. Stanisław Dziwisz ofiarował Warszawie płaszcz Sługi Bożego Jana Pawła II. Ksiądz arcybiskup Kazimierz Nycz, przyjmując z wdzięcznością ten dar, stwierdził, że płaszcz będzie częścią ekspozycji pamiątek po Janie Pawle II w muzeum jego imienia, które powstanie przy Świątyni Opatrzności.
AKJ, KAI
"Nasz Dziennik" 2009-06-08
Autor: wa