Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dziękczynienie za nasze Radio Maryja

Treść

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

„Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio, co się nazywa Radio Maryja” – te słowa wypowiedział 29 marca 1995 roku w Rzymie święty Jan Paweł II. Dzisiaj nabierają one szczególnego znaczenia. Za 23 lata istnienia Radia Maryja rzesze ludzi z Polski i spoza jej granic wznosiły swoje dziękczynienie za tę katolicką rozgłośnię.

Nie byłoby tego wszystkiego bez zwykłych ludzi – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja, podczas uroczystych obchodów 23. rocznicy powstania Radia Maryja. 

Dziękujemy, św. Janie Pawle II

Pasterz Kościoła toruńskiego  ks. bp Andrzej Suski, rozpoczynając dzisiejszą Mszę św., przypomniał słowa, jakie skierował do Rodziny Radia Maryja św. Jan Paweł II. Zwrócił uwagę na cenny wkład Radia Maryja w dzieło nowej ewngelizacji, które buduje rodzinę Bogiem silną, wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie, do cywilizacji miłości.

Ordynariusz toruński podziękował św. Janowi Pawłowi II za jego nieustanną opiekę i zainteresowanie losami Radia Maryja. – Dziękujemy Ci, Ojcze Święty, za wszystkie wskazania skierowane do Radia Maryja, wydobyte ze skarbca Ewangelii. Dziękujemy za wszystkie zawierzenia opiece Matki Najświętszej i pasterskie błogosławieństwa dla Radia, które nosi Jej imię. Dziękujemy za codzienną modlitwę i duchowe wsparcie, jakim nas nieustannie obdarzałeś. Dziękujemy zwłaszcza za Twoje święte życie i wierną, do końca, służbę Kościołowi, a także Narodowi, z którym zawsze się utożsamiałeś, dzieląc jego radości i smutki – powiedział ks. bp Andrzej Suski.

Obcowanie ze świętym

W roku kanonizacyjnym największego z rodu Słowian w sposób szczególny wybrzmiewają wszystkie słowa i gesty, jakie św. Papież Polak kierował wobec Radia Maryja i wielkiej radiowej rodziny, która wokół niego powstała. Centralnym punktem dzisiejszych obchodów była uroczysta Msza św. Przewodniczył jej i homilię wygłosił JEm. ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II. Eucharystia sprawowana była przy ołtarzu, przy którym święty Papież odprawił nabożeństwo czerwcowe podczas swej pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

Uczestnikom dzisiejszych uroczystości poprzez relikwie towarzyszył św. Jan Paweł II, na co zwrócił uwagę kardynał Dziwisz. Stwierdził, że po pięciu pielgrzymkach, spotkaniach Radia Maryja z Ojcem Świętym, można by potraktować to spotkanie jako szóste. – Szósta pielgrzymka Radia Maryja do Ojca Świętego – powiedział ks. kard. Dziwisz i dodał: – On tu jest dzisiaj z nami. To jest pielgrzymka do niego – zaznaczył.

W homilii ks. kard. Dziwisz podkreślił, że jeden jest Kościół Chrystusowy, dlatego – jak zaznaczył – stale musimy wsłuchiwać się w słowa apostoła zachęcającego nas, abyśmy żyli w zgodzie, by nie było wśród nas rozłamów, abyśmy byli jednego ducha i jednej myśli. 

Mówiąc o Radiu Maryja, pasterz krakowskiego Kościoła zaznaczył, że inspiruje ono postawą Maryi.  – Czy cała postawa Maryi nie powinna stanowić wzoru, programu modlitwy, życia i działania dla [...] wszystkich chrześcijańskich wspólnot? [...] Radio Maryja inspiruje się i nieustannie nawiązuje  do postawy swej Patronki, Maryi – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz do pielgrzymów.

W radości i miłości

Spotkanie dziękczynne za kolejny rok istnienia Radia Maryja tradycyjnie odbywało się w rodzinnej, pełnej radości i modlitewnej zadumy atmosferze.

– Nie można opisać słowami, tu trzeba być i przeżyć. Dopiero wtedy można zrozumieć, jak wspaniałym przeżyciem są uroczystości rocznicowe. To wielki dar dla nas wszystkich mieć możliwość uczestniczyć w nich. Bogu niech będą dzięki za nasze Radio Maryja – mówi w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Karolina Mucha z Wielkopolski.

Do Torunia przybyła dziś cała Polska za sprawą rzeszy pielgrzymów, którzy pragnęli wspólnie dziękować za miniony rok i jednocześnie prosić w sercu, aby Matka Boża prowadziła nieustannie ich i Radio, którego jest Patronką.

– Przyjechałem tutaj z Malopolski. Kilometry nie liczą się. Jestem szczęśliwy, że mogę tu być. Nie tylko dziękujemy, ale także przepraszany i prosimy o dalszą opiekę nad nami, Ojcami Redemptorystami, naszym ukochanym Radiem Maryja i wszystkimi dziełami przy nim powstałymi – podkreśla pan Tadeusz Zieliński. 

Radio-uniwersytet

Nasi rozmówcy jednogłośnie zaznaczają, że Radio Maryja nie tylko informuje, ale przede wszystkim edukuje i pozwala rozwijać wiarę. – Bo jest ono pięknym radiem, które spełnia moje oczekiwania. Są w nim audycje i dla młodzieży, i dla dorosłych. Co ważne, obecna jest modlitwa, którą ogarnia całą Ojczyznę, Kościół i świat. Radio Maryja łączy pokolenia, dając im szansę poznania historii naszego kraju, prawdy o bieżących wydarzeniach, a także uczy modlitwy i wspólnoty – wskazuje Hanna Więcaszek z Wolanowa kolo Radomia.

Z kolei pani Marianna Woźniak podkreśla, że Radio Maryja, wypełniając swą misję ewangelizacyjną, jest jednocześnie doskonałym uniwersytetem, z którego nauki czerpać może każdy.

Skąd się bierze fenomen Radia Maryja? Osoby, z którymi rozmawiałam, odpowiadając na to pytanie, podkreślały, że to wierność hasłu Bóg-Honor-Ojczyzna oraz ufność w opiekę Matki Bożej.

Kolejne rocznica Radia Maryja jest okazją do wspólnego świętowania i modlitwy. Jest to także świadectwo siły i potencjału, który drzemie w Rodzinie Radia Maryja.

Na zakończenie uroczystości odczytano telegram o. Michaela Brehla CSsR skierowany do o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR z okazji dzisiejszej uroczystiości. Tradycyjnie także Rodzina Radia Maryja przesłała telegram do Ojca Świętego Franciszka, który kontynuuje swoją podróż apostolską do Turcji.

Tegoroczne obchody dobiegły końca. Na ustach ich uczestników słychać było nie „do widzenia” lecz „do zobaczenia” za rok.

Izabela Kozłowska, Toruń
Nasz Dziennik, 29 listopada 2014

Autor: mj