Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dyskryminacja rodzin pełnych

Treść

Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że zapisy ustawy o świadczeniach rodzinnych dotyczące dodatku dla samotnych rodziców są niezgodne z Konstytucją. Rzecznik Praw Obywatelskich uznał m.in., że ustawa promuje samotne wychowywanie dzieci oraz dyskryminuje w dostępie do świadczeń dzieci z rodzin pełnych. Od września wejdzie w życie ustawa o dłużnikach alimentacyjnych, która precyzuje przepisy przyznawania dodatku.
- Rząd spodziewał się takiego wyroku wraz z wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich. Spieszyliśmy się z nowelizacją, żeby uprzedzić ten wyrok, i wszystkie te przepisy będą brzmiały inaczej. W Dzienniku Ustaw została już opublikowana ustawa o dłużnikach alimentacyjnych, zawierająca szeroką nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych, zmieniająca przepis prawny - tłumaczyła Alina Wiśniewska, dyrektor Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Polityki Społecznej. Powiedziała, że dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka został znacząco ograniczony i będzie teraz przysługiwał tylko w sytuacji, gdy ojciec dziecka jest nieznany, gdy jedno z rodziców nie żyje lub powództwo o ustalenia ojcostwo zostało oddalone. Wprowadzony został również dodatek z tytułu wielodzietności, na trzecie i każde następne dziecko będzie to kwota w wysokości 50 zł.
Z wyroku Trybunału Konstytucyjnego zadowoleni byli obecni na ogłoszeniu wyroku przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich. - Trybunał w tej sprawie wskazał na pewne generalne wartości, które powinny być chronione. Trybunał nakazał ustawodawcy odpowiedni stosunek to takich wartości jak np. rodzina - mówiła Grażyna Rdzanek-Piwowar, dyrektor Zespołu Prawa Rodzinnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. W jej opinii, także ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej nie rozwiązuje w pełni problemu. - Jeżeli chodzi o dyscyplinowanie dłużników alimentacyjnych, to ta ustawa rzeczywiście wiele załatwia, nie pozwoli uchylać się od obowiązków wobec swoich dzieci rodzicom, którzy są dobrze sytuowani bądź są w stanie podjąć pracę. Natomiast w tej części podstawowych wartości dotyczących ochrony rodziny wprowadza ona dosyć podobny model - to podstawowe zróżnicowanie, to faworyzowanie pewnych grup w nieuzasadniony sposób - mówiła Rdzanek-Piwowar. Jednak, jak zaznaczył w wyroku sędzia, Trybunał nie badał znowelizowanej ustawy o dłużnikach alimentacyjnych pod kątem zgodności z Konstytucją.
Niezgodne z Konstytucją przepisy dotyczące dodatku dla samotnych rodziców obowiązują tylko do 31 grudnia, wcześniej jednak, 1 września, ma wejść w życie nowelizacja tych przepisów.
Agnieszka Niewęgłowska

"Nasz Dziennik" 2005-05-19

Autor: ab