Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dyskryminacja języka polskiego

Treść

Minister spraw zagranicznych Litwy Petras Vaitiekunas zwrócił się do litewskiego Sejmu w sprawie jak najszybszego rozstrzygnięcia kolizji prawnej związanej z używaniem napisów w językach mniejszości narodowych, w tym polskiego, na terenach zamieszkanych przez mniejszości - poinformowała wczoraj służba prasowa litewskiego MSZ.

Od pewnego czasu na Litwie trwa dyskusja na temat używania tablic z nazwami ulic w dwóch językach - litewskim i polskim - w rejonach wileńskim i solecznickim, gdzie mieszkają głównie Polacy.
Zgodnie z europejskimi konwencjami, które Litwa podpisała i ratyfikowała, a także litewską ustawą o mniejszościach narodowych, na terenach zwarcie zamieszkanych przez mniejszość narodową można używać napisów informacyjnych w języku mniejszości. Jednak stoi to w sprzeczności z litewską ustawą o języku państwowym.
Zwracając uwagą na istniejącą kolizję prawną, MSZ Litwy apeluje o "powstrzymanie się od pospiesznych decyzji w aktualnych dla mniejszości narodowych kwestiach, zanim nie zostaną usunięte sprzeczności w litewskich aktach prawnych".
Dwa tygodnie temu Państwowa Inspekcja Językowa nałożyła grzywnę w wysokości 450 litów (około 450 zł) na dyrektora administracji samorządu rejonu solecznickiego Bolesława Daszkiewicza za niepodporządkowanie się decyzji inspekcji w sprawie usunięcia dwujęzycznych tablic w rejonie zamieszkałym przez mniejszość polską. Litwini zamieszkujący Puńsk na Suwalszczyźnie swobodnie mogą korzystać z prawa używania dwujęzycznych napisów.
To nie jedyne przejawy dyskryminacji litewskich Polaków,
Władze oświatowe przygotowały projekt nowelizacji ustawy, który - w ocenie polskiej społeczności - godzi w oświatę polską na Litwie. - To, co proponuje ministerstwo, jest początkiem końca szkoły narodowościowej na Litwie - uważa prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" Józef Kwiatkowski.
Obecnie w szkołach mniejszości narodowych, w tym z językiem polskim, nauka na wszystkich poziomach (od 1. do 12. klasy) jest prowadzona w języku ojczystym.
Nowelizacja ustawy przewiduje stopniowe zmniejszanie godzin wykładowych w języku ojczystym na rzecz języka litewskiego.
- Zgodnie z propozycją ministerstwa w najstarszych klasach w języku polskim ma być wykładanych tylko 30 proc. przedmiotów, na przykład język polski, religia, muzyka i wychowanie fizyczne - powiedział Kwiatkowski.
Polskie organizacje na Litwie zwróciły się do premiera Litwy Gediminasa Kirkilasa z prośbą o usunięcie z projektu nowelizacji ustawy zapisów ograniczających liczbę godzin języka ojczystego.
AKU, PAP
"Nasz Dziennik" 2008-03-06

Autor: wa