Dunaj zagroził Ukrainie
Treść
Fala powodziowa na Dunaju zagroziła wczoraj terytorium Ukrainy. W delcie rzeki oraz na jej ukraińskim odcinku tysiące żołnierzy i strażaków pracuje nad umocnieniem wałów przeciwpowodziowych. Kilka tysięcy osób ewakuowano w Rumunii i na Węgrzech z powodu zagrożenia, które stwarza osiągająca rekordowy poziom Cisa.
Rekordowy poziom wód Dunaju zagroził obecnie Ukrainie. Na dolnym odcinku rzeki w okręgu odeskim tysiące żołnierzy umacnia zabezpieczenia przeciwpowodziowe oraz wznosi bariery ochronne z worków z piaskiem. Zachodzi duże prawdopodobieństwo zalania terenów uprawnych na tym odcinku.
Stan alarmowy utrzymuje się także od kilku dni w Bułgarii, Serbii i Rumunii, gdzie z powodu wylania Dunaju ewakuowano już kilka tysięcy osób. Jednak zdaniem lokalnych władz, sytuacja na tych terenach powoli wraca do normy. W Serbii poinformowano, że najwyższe zagrożenie powodziowe już minęło, jednak wiele terenów uprawnych pozostanie pod wodą przez dłuższy czas. Władze Rumunii oświadczyły, że zanotowano tam najwyższy poziom Dunaju od 1895 r. Część terenów, w tym użytków rolnych i lasów, zalano tam rozmyślnie, by zmniejszyć ryzyko podtopień naddunajskich miejscowości. Na południu Rumunii, w pobliżu miast Calarasi i Feteszti, ewakuowano w ostatnich dniach ponad 4700 osób.
Zagrożone powodzią są także Węgry, gdzie Cisa, główny dopływ Dunaju, osiągnęła wczoraj w Szegedzie na południu kraju rekordowy poziom 9,80 m. Rzeka ta stwarza obecnie zagrożenie dla 160 tys. osób i kilkudziesięciu tysięcy domów.
PS
"Nasz Dziennik" 2006-04-19
Autor: mj