Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Duchowość rodziny szansą jej ocalenia

Treść

30 lat adhortacji apostolskiej "Familiaris consortio" oraz 30-lecie powstania Papieskiej Rady ds. Rodziny są głównymi tematami obrad tego gremium. Omawiana jest także polityka i ustawodawstwo dotyczące rodziny, jej miejsca w społeczeństwie, jak też Światowe Spotkanie Rodzin (ŚSR), które odbędzie się w dniach 30 maja - 3 czerwca 2012 w Mediolanie.

Dziś zakończą się obrady Papieskiej Rady ds. Rodziny, które rozpoczęły się 28 listopada. Jej przewodniczący ks. kard. Ennio Antonelli wskazał, iż w świecie zachodnim model rodziny od lat przeżywa kryzys. - Dlatego ważną sprawą jest wspieranie wzorcowych rodzin, które dowiodą, że małżeństwo chrześcijańskie jest piękne i możliwe do zrealizowania - powiedział ks. kard. Antonelli w rozmowie z Radiem Watykańskim. Jak zauważył, samotność jest "źródłem różnorakiego zła", a ludzie różnych kultur czują, że nie jest najlepiej, gdy jest się samym. Rodzinie nie powinno się przeciwstawiać innych form przyjaźni czy też współżycia, gdyż rodzina to stabilny, zawarty na całe życie związek kobiety i mężczyzny, otwarty na dzieci.
Z Polski w zebraniu bierze udział ks. bp Stanisław Stefanek, członek prezydium Papieskiej Rady, Rodziny.
Obrady rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w Bazylice św. Piotra, sprawowaną przy ołtarzu bł. Papieża Jana Pawła II, autora "Familiaris consortio", jak też założyciela Papieskiej Rady ds. Rodziny.
Tematy przewijające się podczas obrad doskonale syntetyzuje prelekcja "Rodzina - wspólnota zbawiona i zbawiająca dla Nowej Ewangelizacji", którą wygłosił ks. kard. Dionizy Tettamanzi, emerytowany arcybiskup Mediolanu, członek Prezydium Rady. Podejmując myśl bł. Jana Pawła II, że "człowiek jest drogą Kościoła", podkreślił, iż rodzina jest drogą Kościoła, ponieważ "istnieje bardzo głęboka, intymna i osobowa jedność między rodziną chrześcijańską a Kościołem". - Rodzina jako całość jest powołana do ewangelizacji, będąc zarówno jej przedmiotem, jak i podmiotem. Cała rodzina jest ewangelizowana i jest podmiotem ewangelizującym. To wielkie zadanie i godność rodziny domaga się od niej solidnej i głębokiej duchowości - zaakcentował ks. kard. Tettamanzi. Podkreślił, iż zwrócenie uwagi na duchowość, a szczególnie na działanie Ducha Świętego (a więc na wymiar pneumatologiczny), jest dzisiaj zasadniczym wyzwaniem, przed którym stoi rodzina, zwłaszcza w kontekście jej zadań we współczesnym świecie.
ks. Zbigniew Skuza Rzym

Nasz Dziennik Czwartek, 1 grudnia 2011, Nr 279 (4210)

Autor: au