Druga połowa sezonu
Treść
Z lekkim poślizgiem, ale jednak podano do wiadomości pełną zawartość sezonu artystycznego 2007/2008. Czeka nas dwanaście premier i kilka koncertów rocznicowych. Pełny repertuar sezonu obejmuje 23 dzieła operowe i 10 wieczorów baletowych.
Ponieważ o tym, co wydarzy się do końca tego roku, już obszernie pisaliśmy na naszych łamach, teraz skoncentrujemy się na czekających nas premierach i wydarzeniach od stycznia do końca sezonu. Na przełomie roku, w ramach koncertu "Sylwester w operze", czeka nas dwuczęściowe widowisko "W polskim dworze" wyreżyserowane przez Laco Adamika. W programie wieczoru najpiękniejsze fragmenty oper Moniuszki. Ponadto zapowiadane są niespodzianki muzyczne, wokalne i taneczne. Wystąpią czołowi soliści, chór, balet i orkiestra Opery Narodowej. Kolejnym noworocznym wydarzeniem będzie zapowiedziany na 4 stycznia koncert: "Warszawa w hołdzie 'Halce'" zorganizowany w 150. rocznicę warszawskiej premiery jej czteroaktowej wersji. Kierownictwo artystyczne przyjęła Maria Fołtyn, która zaprosiła do udziału solistów i zespoły Opery Narodowej, a także znane gwiazdy teatru i estrady. Koncert poprowadzi dwóch dyrygentów: Antoni Wicherek i Krzesimir Dębski. Również na styczeń zapowiedziano prapremierę "Magicznego doremika", opery dla dzieci Marty Ptaszyńskiej.
Z pewnością wydarzeniem sezonu okaże się zaplanowana na 29 lutego premiera "Fausta" Ch. Gounoda w reżyserii i scenografii legendarnego Boba Wilsona, który zrealizował głośne przedstawienie "Czarodziejskiego fletu" Mozarta i "Madam Butterfly" Pucciniego na scenie Opery Paryskiej. Premiera "Fausta" będzie zapowiedzią specjalnego festiwalu "Mit Fausta w muzyce i teatrze", który odbędzie się w Operze Narodowej od 3 do 28 kwietnia. Zostanie zorganizowany w 200. rocznicę ukazania się drukiem pierwszej części "Fausta" Goethego. Program festiwalu obejmuje: koncerty symfoniczne, przedstawienie operowe, w tym "Fausta" Księcia Antoniego Henryka Radziwiła zaprezentuje Teatr Wielki z Poznania oraz "Mefistofeles" Arrigo Boito w wykonaniu Opera Nova z Bydgoszczy. Ponadto koncertowe wykonanie "Potępienia Fausta" Berlioza, przedstawienie "Fausta" w wykonaniu Teatru Nowego z Poznania i balet "Pan Twardowski" Różyckiego.
"Bunt żaków" Tadeusza Szeligowskiego był pierwszą operą, jaka powstała w Polsce po II wojnie światowej. Jej prapremiera w lipcu 1951 r. w Operze Wrocławskiej okazała się głośnym, długo komentowanym wydarzeniem artystycznym. W 1967 r. wystawiono "Bunt żaków" w stołecznym Teatrze Wielkim, ale już bez większego sukcesu. Najnowsza inscenizacja tej interesującej opery będzie dziełem: Adama Biernackiego - reżyseria, Pauliny Czernek - scenografia. Przy pulpicie dyrygenckim stanie Łukasz Borowicz. Premiera 29 marca w Sali Młynarskiego. O następnej premierze można powiedzieć: nareszcie Donizetti i jego sztandarowe dzieło "Łucja z Lammermoor", która w Warszawie zawsze cieszyła się ogromną popularnością. Widzowie Teatru Wielkiego przez lata przychodzili na ten spektakl, by podziwiać występujące w głównej partii Zdzisławę Donat albo Urszulę Trawińską-Moroz, zapewniające każdemu przedstawieniu europejski poziom. Reżyserię i scenografię najnowszej "Łucji" powierzono Michałowi Znanieckiemu, znakomitemu artyście, który z pełnym powodzeniem realizuje swoje inscenizacje na najbardziej znanych scenach Europy. Kostiumy zaprojektuje Franca Squarciapino, której prace mogliśmy podziwiać, oglądając przedstawienie "Rigoletta" i "Śpiącej królewny". Kierownictwo muzyczne sprawować będzie amerykański dyrygent Will Crutchfield. Premiera 30 marca.
Koniec sezonu poświęcono twórczości polskich kompozytorów. Najpierw 27 kwietnia wejdzie na scenę balet "Pan Twardowski" Ludomira Różyckiego w choreografii Gustawa Klauznera i scenografii Andrzeja Kreutz-Majewskiego. Ostatni akcent sezonu będzie należał do Moniuszki i jego "Hrabiny", której nie oglądano na tej scenie od 1985 roku. "Hrabinę" zrealizują: Laco Adamik - reżyseria i Barbara Kędzierska - scenografia. Przy pulpicie dyrygenckim stanie Tomasz Bugaj. Premiera 6 czerwca. Warto jeszcze wspomnieć o zaplanowanym na 9, 10, i 11 maja cyklu "Weekend z Rossinim", w ramach którego będzie rzadka okazja wysłuchania, w międzynarodowej obsadzie, koncertowego wykonania "Wilhelma Tella" pod dyrekcją Willa Crutchfielda. Sezon zakończy "Porgy and Bess" George'a Gershwina i będzie to występ gościnny zespołu z USA. Tyle ambitne plany, a jaka będzie ich realizacja - życie pokaże!
Adam Czopek
"Nasz Dziennik" 2007-11-27
Autor: wa