Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Drożej za żywność

Treść

W budownictwie, handlu i przemyśle utrzymuje się dobra koniunktura. W III kwartale tego roku utrzymał się wysoki poziom wszystkich podstawowych wskaźników, charakteryzujących nastroje konsumenckie. Coraz więcej osób odczuwa znaczącą poprawę oceny własnej sytuacji finansowej. Wydaje się, że Polacy odczuwają przyspieszenie wzrostu gospodarczego i oczekują dalszych zmian w tym zakresie. Zwiększyła się i utrzymuje na wysokim poziomie skłonność gospodarstw domowych do zakupu wyposażenia gospodarstw domowych. Takie zachowanie konsumentów powinno utrzymać dobrą koniunkturę w produkcji, imporcie i handlu - prognozuje GUS.

Wpływ na tę sytuację ma zmniejszenie bezrobocia: w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku spadła liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych w urzędach pracy. Liczba osób pozostających bez pracy pod koniec września wyniosła 1777,8 tys. osób (w tym 1059,0 tys. kobiet) i była niższa niż przed miesiącem o 44,1 tys. osób (tj. o 2,4 proc.). Bezrobocie spadło we wszystkich województwach, najbardziej w: wielkopolskim (o 32,8 proc.), dolnośląskim (o 31,7 proc.), lubuskim (o 29,3 proc.) oraz pomorskim (o 28,7 proc.).
Niepokojąca jest tendencja wzrostu cen produktów spożywczych oraz bardzo duża emigracja zarobkowa Polaków. Ceny żywności we wrześniu br. były wyższe niż w ub.r. o 5,2 procent. Podwyżki cen artykułów żywnościowych to konsekwencja trendów występujących na światowych rynkach rolnych (dotyczy to głównie zbóż i mleka). Znacznie podrożały artykuły w grupie "pieczywo i produkty zbożowe" - przeciętnie o 9 proc., przy czym największy wzrost dotyczył mąki - o 24,4 proc., kaszy - o 13,1 proc., oraz pieczywa - o 11,4 procent. Więcej niż przed rokiem konsumenci płacili również za mięso - o 4,5 procent.
Główny Urząd Statystyczny przedstawił również szacunkowe rozmiary i kierunki emigracji, po raz pierwszy od czasu wejścia Polski do UE. Określa on tzw. zasoby imigracyjne w poszczególnych krajach unijnych, czyli liczbę Polaków, którzy przebywali czasowo w tych krajach w latach 2004-2006. Pod koniec 2006 r. było to 1,55 mln osób. W ciągu tylko jednego roku liczba ta zwiększyła się o 380 tys. (z ok. 1,17 mln w 2005 r.). Od czasu wejścia Polski do UE liczba wyjeżdżających podwoiła się - w końcu 2004 r. w krajach UE przebywało czasowo ok. 750 tys. Polaków. Najwięcej naszych rodaków przebywało w Wielkiej Brytanii - ok. 580 tys., i w Niemczech - ok. 450 tys. Kolejne miejsca zajmują: Irlandia - ok. 120 tys., Włochy - ok. 85 tys., oraz Niderlandy - ok. 55 tys. Polaków. Zdecydowana większość polskich emigrantów (80-90 proc.), którzy wyjechali od maja 2004 roku, przebywa za granicą w związku z pracą.
Maria Cholewińska
"Nasz Dziennik" 2007-10-24

Autor: wa