Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Drożej za autostrady

Treść

Polacy odwiedzający Słowację mają od soboty do dyspozycji dwa nowe rodzaje nalepek - zezwalające na korzystanie ze słowackich autostrad i dróg szybkiego ruchu przez tydzień lub miesiąc. Dotychczas w sprzedaży były tylko winiety roczne i 15-dniowe. Te ostatnie zostały zlikwidowane.
W 2005 r. na Słowacji cena nalepek uprawniających do korzystania z autostrad, dróg ekspresowych oraz specjalnie w tym celu oznakowanych dróg pierwszej kategorii wzrasta średnio o 50 procent. Właściciele samochodów osobowych (o wadze do 3,5 tony) zapłacą za roczne korzystanie z takich dróg 1100 koron (ok. 130 zł). W 2004 r. taka nalepka kosztowała 750 koron (ok. 88 zł). Miesięczna nalepka dla samochodów osobowych kosztuje 300 koron, a tygodniowa - 150 koron.
Posiadacze pojazdów ciężarowych (o ciężarze od 3,5 do 12 ton) zapłacą za nalepkę roczną 7,5 tys. koron. Miesięczna kosztuje 2 tys., a tygodniowa - 800 koron. Właściciele ponad 12-tonowych tirów zapłacą za nalepkę roczną 15 tys. koron, za miesięczną - 3 tys., a za tygodniową - 1,4 tys. koron. Utrzymane zostały jednodniowe (24-godzinne) winietki dla samochodów ciężarowych. Dla pojazdów o wadze do 12 ton ich cena wyniesie 200, a ponad 12 ton - 300 koron.
KWM, KAI

"Nasz Dziennik" 2005-01-03

Autor: kl