Drogi do Ojczyzny
Treść
Od 10 maja br. w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu prezentowana jest wystawa historyczna "Drogi do Ojczyzny". Została ona przygotowana w 60. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. - Celem jej jest pokazanie szlaku bojowego żołnierza polskiego na wszystkich frontach II wojny - poinformowała Jolanta Smuniewska z sandomierskiego muzeum.
- Polacy, którzy 1 września 1939 r. pierwsi stanęli do bezkompromisowej walki z hitleryzmem, wbrew rachubom nieprzyjaciela, mimo ogromnych strat nie zostali z tej walki wyeliminowani - przypomniała Jolanta Smuniewska. - Walczyli na różnych frontach, zarówno w kraju, jak i na obczyźnie. Byli wszędzie tam, gdzie toczyły się działania wojenne: na frontach zachodnich i wschodnich, a także w Afryce. Z powietrza atakowały polskie dywizjony lotnicze, a na morzach i oceanach okręty pod polską banderą uczestniczyły we wszystkich ważniejszych operacjach wojny. Pod koniec wojny liczebność Wojska Polskiego walczącego w szeregach koalicji antyhitlerowskiej wynosiła ok. 600 tysięcy, co stanowiło czwartą potęgę militarną w europejskim teatrze wojny - podkreśliła.
Na wystawie zgromadzono fotografie, uzbrojenie, umundurowanie i oporządzenie, a także odznaczenia żołnierzy polskich z różnych formacji. Zobaczyć można m.in. mundury typu battle-dress, będące w wyposażeniu żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, hełmy angielskie, furażerki, pistolety maszynowe Sten wz. MK II (różne typy) oraz angielskie granaty obronne Mills. Na uwagę zasługują orzełki polskie wykonane z łyżki cynowej przez żołnierzy Armii Polskiej gen. Andersa w ZSRS.
Dużą grupę stanowi umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy polskich walczących na froncie wschodnim. Na uwagę, jako duża rzadkość, zasługuje tu napierśnik artylerzysty 1. Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki oraz licznie prezentowana broń strzelecka i oporządzenie żołnierskie. Eksponaty pochodzą z Muzeum Okręgowego im. J. Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, Muzeum im. Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz od osób prywatnych.
Wystawa będzie czynna do końca czerwca br.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2005-05-12
Autor: ab