Droga Krzyżowa na Tarnicę
Treść
W Wielki Piątek już tradycyjnie odbędzie się Droga Krzyżowa na najwyższy szczyt Bieszczadów - Tarnicę (1346 m n.p.m.). Mimo niesprzyjających warunków pogodowych organizatorzy liczą, że w nabożeństwie weźmie udział ok. 1,5 tys. pątników.
Droga Krzyżowa na bieszczadzką Golgotę ma wieloletnią tradycję. W okresie PRL-u przewodnicy na własnych ramionach wynieśli pod osłoną nocy na Tarnicę stalowy krzyż - symbol wiary, a zarazem tęsknoty za wolnością. Krzyż usytuowany w tym właśnie miejscu stanowi zarazem pamiątkę wyjścia na szczyt w sierpniu 1953 r. ks. kard. Karola Wojtyły, który wraz z młodzieżą wiele razy przemierzał bieszczadzkie szlaki. Wydarzenie to upamiętnia tablica na szczycie. Kilka lat temu nadwątlona przez czas i aurę 8,5-metrowa konstrukcja krzyża została wymieniona przez duchownych, młodzież, przewodników oraz żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy na własnych ramionach wynieśli poszczególne elementy na szczyt, gdzie rokrocznie w Wielki Piątek pielgrzymują tysiące wiernych z całej Polski. Podobnie będzie tym razem, a wyjazdy organizują m.in. oddziały PTTK z Rzeszowa, Przemyśla, Jarosławia, Sanoka i Brzozowa.
Przed wyruszeniem na trasę warto poznać kilka szczegółów. Pątnicy powinni pamiętać, że Wielki Piątek to dzień rozpamiętywania Męki i Śmierci Chrystusa, a Droga Krzyżowa - zwłaszcza w tym dniu - ma szczególną wymowę. Dlatego należy mieć ze sobą tekst nabożeństwa. Na trasie należy zachować dyscyplinę, porządek i skupienie. Ważna jest także motywacja. Niewskazana jest rywalizacja sportowa. Warto też pamiętać, że warunki, a zwłaszcza zimowa aura w wyższych partiach gór, będą w tym roku bardzo wymagające. Jak podkreśla Grzegorz Chudzik, naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR, tegoroczne warunki w górach są bardzo trudne i w niczym nie przypominają wiosennej aury. - W wyższych partiach zalega jeszcze ponad metr śniegu, co przy temperaturach dodatnich powoduje szybkie zmęczenie organizmu i przemakanie odzieży. W ubiegłym roku ratownicy GOPR interweniowali w czasie Drogi Krzyżowej kilkanaście razy. Siedem osób zwieziono z gór, dwie z nich trafiły do szpitala. To efekt przeliczenia się z siłami i brak przygotowania do panujących warunków. Dlatego wychodząc w Wielki Piątek na Tarnicę, warto mieć ze sobą solidne, nieprzemakalne buty turystyczne, ochraniacze, odzież przeciwwiatrową, odzież na zmianę, gorące napoje i wysokokaloryczne pożywienie - radzi naczelnik BG GOPR. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwać będzie 20 ratowników BG GOPR oraz pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Uczestnicy Drogi Krzyżowej powinni też pamiętać, że przebywają na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie swoboda poruszania się jest ograniczona. Należy również stosować się do zaleceń organizatorów i podążać ściśle wytyczonym szlakiem.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2005-03-22
Autor: ab