Droga krzyża
Treść
Na krakowskich Błoniach w maju ubiegłego roku stanął krzyż. Jednak tylko na kilka godzin. Postawiony 13 maja, został ścięty przez urzędników miejskich świtem dnia następnego pod pretekstem, że nie ma wszystkich zezwoleń na ustawienie go tam. Wczoraj ten sam krzyż został postawiony w krakowskim salezjańskim "miasteczku misyjnym".
- Chcieliśmy, aby miejsce naszych spotkań z Janem Pawłem II było uczczone w należyty sposób. Tym bardziej że od kilku lat przy papieskim kamieniu, który upamiętnia tamte wyjątkowe chwile, odbywają się cykliczne imprezy, podczas których właśnie w jego sąsiedztwie stawiane są toalety oraz budki z piwem. Stworzona wokół krzyża strefa ochronna uchroniłaby od dewastacji miejsce uświęcone papieskimi Eucharystiami - podkreśla Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku im. Henryka Jordana, inicjator ustawienia krzyża na krakowskich Błoniach (w miejscu, gdzie siedem razy Ojciec Święty Jan Paweł II celebrował Mszę św.). - Nasilająca się walka z krzyżem w Europie, ale także w Polsce, stała się dodatkowym impulsem, by na Błoniach postawić krzyż - symbol niezachwianej wiary - dodaje. Zaznacza, że rzekomy brak zezwoleń był tylko pretekstem do usunięcia krzyża z Błoń.
Po ścięciu przez kilka miesięcy krzyż ten przechowywany był w starym, brudnym warsztacie samochodowym w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Komitet Postawienia Krzyża na Błoniach Krakowskich, który zawiązał się 15 maja, w dzień po haniebnym wydarzeniu, podejmował kolejne działania, by powtórnie stanął on na Błoniach.
Kiedy otrzymano definitywną odpowiedź negatywną, zaczęto poszukiwania godnego miejsca. Udało się takie znaleźć: 6,5-metrowy dębowy krzyż stanął wczoraj w Parku Edukacji Rozwojowej (przy ul. Tynieckiej 39) zorganizowanym przez Salezjański Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu, gdzie dzieci i młodzież poznają, jak żyją ich rówieśnicy w różnych regionach na wszystkich kontynentach. Teraz nad tym "miasteczkiem misyjnym" góruje krzyż. - Byliśmy bardzo zatroskani, aby krzyż stanął w godnym miejscu. Myślę, że udało się to osiągnąć. Wydaje się, że Jan Paweł II wskazał nam to miejsce. Krzyż ścięty przy papieskim kamieniu, który leżał w brudnym garażu, teraz został przekazany młodzieży. Taka była jego droga - mówi Kazimierz Cholewa. Poświęcenie krzyża planowane jest na 2 kwietnia, w dzień rocznicy odejścia do Domu Ojca Jana Pawła II.
Wymowne jest również, iż zgodnie z nowymi zapewnieniami ze strony władz miasta oraz krakowskiej kurii krzyż na Błoniach stanie! Drogę dla krzyża przy papieskim kamieniu otwiera beatyfikacja Papieża Polaka. Komitet Postawienia Krzyża na krakowskich Błoniach ma przedstawić dwie wizualizacje. Zaproponowana zostanie kopia krzyża-monstrancji, przy którym Jan Paweł II przewodniczył Mszy św. na Błoniach w 1987 roku.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik 2011-02-02
Autor: jc