Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Droga do świętości

Treść

- Kult księdza Jerzego Popiełuszki na pewno nie maleje, ale nadal wzrasta - stwierdził ks. Zygmunt Malacki podczas otwarcia sobotniego sympozjum "Droga do świętości", zorganizowanego w Warszawie z okazji 25. rocznicy śmierci kapelana "Solidarności". Proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki podkreślił, że grób Sługi Bożego odwiedziło już ponad 18 milionów osób.

Przedstawiając statystyki związane z pamięcią o zamordowanym 19 października 1984 roku kapłanie, ks. Zygmunt Malacki zaznaczył, że istniejące od 5 lat przy żoliborskiej parafii Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki odwiedziło ponad 350 tys. osób. - Młodzi wychodzą stąd zamyśleni, w ciszy i skupieniu. Starsi ukradkiem ocierają łzy wzruszenia po tym, co tu zobaczyli - dodał. Proboszcz warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki przypomniał również, że kapelana "Solidarności" upamiętnia nie tylko 70 poświęconych mu pomników (w tym 8 poza granicami Polski), ale także ponad 18 tysięcy różnych instytucji, które noszą jego imię. Wskazał również, iż w Polsce istnieje ponad 20 szkół, których patronem jest ks. Jerzy Popiełuszko, a w 73 polskich miastach znajdują się ulice noszące jego imię.
Jednym z gości sobotniego sympozjum był ks. dr Tomasz Kaczmarek z watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który wygłosił referat pt. "Dyskusja prawno-kanoniczna o męczeństwie za wiarę ks. Jerzego Popiełuszki". Postulator procesu beatyfikacyjnego kapelana "Solidarności" wskazał w nim najistotniejsze elementy rozpatrywania męczeństwa z punktu widzenia prawa kanonicznego. Nakreślił również poszczególne etapy procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. Mówiąc o związanych z przebiegiem procesu trudnościach, ks. Tomasz Kaczmarek przypomniał m.in., że kilka lat temu grupa dziennikarzy, opierając się na sugestiach prokuratora Andrzeja Witkowskiego z IPN, próbowała narzucić własną tezę dotyczącą okoliczności i daty śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Postulator stwierdził, że rozpętane przez m.in. redakcję tygodnika "Wprost" medialne zamieszanie, związane z wysunięciem niepokrytej żadnymi konkretnymi dowodami tezy, spowodowało kilkumiesięczne opóźnienie w procesie beatyfikacyjnym. Prezentując liczące 1157 stron Positio, czyli relację zawierającą wszystkie systematycznie i organicznie ułożone dokumenty procesowe, ks. dr Tomasz Kaczmarek z optymizmem mówił o postępach w procesie. Zaznaczył, że jeśli kongregacja kardynałów i biskupów wyda pozytywną opinię o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki, do zakończenia procesu pozostanie już tylko sprawa papieskiego dekretu.
Sebastian Karczewski
"Nasz Dziennik" 2009-10-19

Autor: wa