Drewniane skarby
Treść
Architektura drewniana to skarb narodowy województwa podlaskiego. Ochronie tych cennych budowli służy "Konkurs na najlepiej zachowany zabytek architektury drewnianej", który już po raz piąty organizuje Podlaski Urząd Marszałkowski. Przyjmowanie zgłoszeń do udziału w tegorocznym konkursie trwać będzie do 1 maja 2009 roku.
Główną ideą konkursu jest promocja województwa podlaskiego jako skarbnicy dawnej architektury drewnianej. Zainteresowanie tym przedsięwzięciem jest coraz większe. Do rywalizacji mogą stanąć gminy oraz osoby prywatne. Widocznym już owocem konkursu jest lepsze rozumienie, że dawne budowle drewniane to cenne zabytki, prawdziwe skarby architektury i kultury. - Ludzie zaczynają dostrzegać piękno zabytkowych drewnianych domów. Ich właściciele coraz częściej rezygnują ze swoich planów ich rozbiórki, aby postawić w to miejsce nowy murowany dom. Zamiast tego remontują odziedziczone po przodkach drewniane domostwa, przywracając dawny blask ich niesamowitym zdobieniom, niepowtarzalnym rozwiązaniom architektonicznym - mówi Anatol Wap, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim.
Podlaski Urząd Marszałkowski pilotuje też program utworzenia szlaku kulturowego, wiodącego przez wioski województwa z drewnianymi budowlami. Oznaczane są drewniane świątynie, domy czy budynki gospodarcze o szczególnych walorach architektonicznych. Główną ideą tworzenia szlaku jest to, by oprócz dbania o budownictwo drewniane, chronić i promować bogactwo kulturowe tego regionu: ginące zawody, gwary, zwyczaje. Dlatego urząd w kolejnych latach będzie dotował wydarzenia kulturalne, imprezy folklorystyczne i projekty dokumentacyjne, które odbywać się będą na trasie szlaku. Urzędnicy będą też zachęcać miejscowych artystów rzeźbiarzy, tkaczy i rzemieślników (kowali i plecionkarzy) do otwierania dla zwiedzających na szlaku swoich warsztatów i pracowni.
Województwo podlaskie jest jednym z ostatnich regionów w Polsce, gdzie zachowały się całe zespoły drewnianych budowli. Do połowy XIX wieku na tutejszej prowincji budowano prawie wyłącznie z drewna. Materiału tego dostarczały w obfitości liczne w tym regionie lasy i puszcze. Istnieją tu całe wsie o dawnej drewnianej zabudowie, a nawet całe powiaty pełne tej naturalnej architektury. Przykładem może być powiat hajnowski, położony w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej, gdzie budownictwo drewniane ma bardzo dawne i bogate tradycje. Laureatem ubiegłorocznej nagrody w "Konkursie na najlepiej zachowany zabytek architektury drewnianej" był właśnie postawiony jeszcze za carskich zaborów, obecnie pięknie odrestaurowany, drewniany budynek stacji towarowej Białowieża. Zwycięzcy konkursu w tym malowniczym zakątku ze smakiem urządzili restaurację.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2009-01-29
Autor: wa