Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dotacja o połowę większa

Treść

Ponad 5 tysięcy rolników będzie mogło otrzymać dotacje na rozpoczęcie samodzielnej działalności rolniczej. Jedna osoba może liczyć na bezzwrotną premię w wysokości 75 tys. zł, a na cały program "Ułatwianie startu młodym rolnikom" przeznaczono 387 mln złotych. Wnioski o wypłatę pieniędzy będzie można składać od 17 sierpnia - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Program dotacji jest przeznaczony dla osób, które nie ukończyły 40 lat i mają przejąć gospodarstwo rolne (zazwyczaj od rodziców, którzy przechodzą na emeryturę lub rentę), aby prowadzić samodzielną działalność rolniczą. ARiMR podkreśla, że w tym roku zmieniły się zasady udzielania wsparcia młodym rolnikom.
Po pierwsze, z 50 do 75 tys. zł wzrosła wysokość premii. Po drugie, złagodzone zostały przepisy dotyczące wielkości powierzchni gospodarstw, których właścicielami zostaną młodzi rolnicy. Jeśli w województwie, gdzie mieszka wnioskodawca, średnia powierzchnia gruntów rolnych jest wyższa od średniej krajowej (10,15 ha), możliwe jest przyznanie pomocy osobom, które posiadają gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych nie mniejszej niż średnia krajowa powierzchnia gruntów rolnych. Dotyczy to regionów: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodnio-pomorskiego. Rolnicy z pozostałych województw (lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie), gdzie średnia wojewódzka jest niższa od średniej krajowej powierzchni gruntów rolnych, mogą dostać pieniądze, ale pod warunkiem, że ich gospodarstwa mają przynajmniej powierzchnię równą średniej wojewódzkiej. Jednocześnie jednak młody rolnik musi się zobowiązać, że w ciągu trzech lat dokupi przynajmniej tyle ziemi, aby jego gospodarstwo osiągnęło powierzchnię równą wielkości przeciętnego gospodarstwa w kraju.
Ponadto zmieniła się definicja dnia rozpoczęcia działalności rolniczej. Jeśli ktoś otrzyma gospodarstwo w drodze spadku i w ciągu roku od dnia otwarcia spadku przekazał gospodarstwo w dzierżawę, to wtedy za dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej uznawany będzie moment rozwiązania lub wygaśnięcia umowy dzierżawy. Do tej pory rozpoczęcie prowadzenia gospodarstwa następowało prawnie w momencie śmierci poprzedniego właściciela, bo uważano, że w tym momencie następowało przejęcie spadku. Tymczasem były przypadki, że np. spadek objęła osoba nieletnia, jeszcze ucząca się w gimnazjum lub szkole średniej, i nie mogła faktycznie prowadzić gospodarstwa i wystąpić o dotację. Teraz ten problem znika.
Rolnicy obawiali się też problemów z rozliczaniem dotacji, co groziło koniecznością zwrotu pieniędzy. Nowe rozporządzenie ministra rolnictwa łagodzi jednak te przepisy. Młody rolnik będzie musiał zwracać dotację tylko wtedy, jeśli nie przedstawi ARiMR faktur lub innych dokumentów księgowych, które potwierdzą, że w ciągu trzech lat od wypłacenia pieniędzy wydał minimum 70 proc. otrzymanej premii. Zniesiony został ponadto obowiązek notarialnego potwierdzenia tytułu prawnego do gospodarstwa w przypadku dzierżawy ziemi od Agencji Nieruchomości Rolnych lub od samorządu (wystarczy umowa dzierżawy). Zachowane zostały natomiast przepisy dotyczące tego, że każdy wnioskodawca musi posiadać wykształcenie rolnicze lub przynajmniej odpowiedni staż pracy w rolnictwie. Młody rolnik w razie potrzeby dostanie trzy lata (tak jak do tej pory) na uzupełnienie kierunkowego wykształcenia.
KL
Nasz Dziennik 2010-08-04

Autor: jc