Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dostaliśmy projekt, to daliśmy pieniądze

Treść

Projekt budowy Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nie znalazł się na liście projektów uczelni, które mają być dofinansowane z funduszy unijnych, ponieważ nie otrzymał rekomendacji ministra nauki i szkolnictwa wyższego - wyjaśnia w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka. Wszelkich wymogów dopełniła natomiast Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. I to jest jedyny powód, dla którego dostała pieniądze.

- Uniwersytet składał dwa wnioski o pieniądze z programu dotyczącego dotacji na infrastrukturę szkolnictwa wyższego. Jeden z tych projektów dotyczy budowy Centrum Optyki Kwantowej i na to, jak już wiemy, mamy otrzymać środki - mówi nam Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK. Drugi projekt, o którego dotacje UMK również złożył wniosek, dotyczy budowy interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii. - Ten wniosek nie został jednak przyjęty - podkreśla rzecznik UMK. Zdaniem Czyżniewskiego, oba te wnioski były na takim samym poziomie merytorycznym. - One oczywiście odnosiły się do różnych projektów, ale materiał dotyczący tych wniosków był tak samo obszerny - wyjaśnia nasz rozmówca. I dodaje, że nie wie, dlaczego tak się stało, że jeden projekt otrzyma dotacje, a drugi nie. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że pieniędzy unijnych na infrastrukturę szkolnictwa wyższego czy w ogóle na naukę będzie zawsze mniej niż potrzeb - puentuje. Podkreśla jednak, że UMK dalej będzie się starał o dotacje dla swoich projektów.
Sprawa dotyczy interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii (CNT) toruńskiego uniwersytetu. I właśnie ono nie znalazło się na liście projektów kluczowych dla unijnego programu "Infrastruktura i środowisko". Inwestycje, które znalazły się w ministerialnym wykazie, dostaną unijne dofinansowanie poza konkursem. Na rządowej liście są dwa projekty z Torunia: rozbudowa Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z dotacją 15,3 mln euro i Centrum Optyki Kwantowej UMK z dofinansowaniem 6,1 mln euro. W przypadku CNT chodziło o 10 mln euro.
- Faktycznie te projekty znajdują się na liście indykatywnej, czyli wskazującej, co oznacza, że możliwe będzie podpisanie z nimi umowy - ripostuje w rozmowie z nami minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka. Szefowa resortu podkreśla, że w takich sytuacjach zawsze "opiera się na zdaniu ministrów właściwych do danej sprawy". - W tym wypadku dostałam listę z propozycją wszystkich uczelni od pana ministra nauki i szkolnictwa wyższego. I tam tego projektu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nie było - zaznacza Gęsicka. Wyjaśnia, że przy staraniu się o unijne dotacje wszystkie podmioty oprócz tego, że wysyłają wnioski do odpowiednich ministerstw, informują jeszcze o tym MRR. - Uniwersytet Mikołaja Kopernika po prostu tego nie zrobił. Napisał tylko do ministra nauki, a minister nauki nie rekomendował nam tego projektu - twierdzi Gęsicka.
Jej zdaniem, nie oznacza to jednak definitywnego zaprzepaszczenia szansy na dotacje unijne dla tego projektu.

Środki na technologię
- Środki, które ma otrzymać Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, mogą być tylko i wyłącznie przyznane na budowę wydziału informatyki - podkreśla Katarzyna Cegielska, dyrektor ds. administracyjnych WSKSiM. - Fundacja Lux Veritatis, bo to ona jest wnioskodawcą projektu "Inkubator nowoczesnych technologii na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego", dopełniła wszelkich formalności i złożyła projekt o dofinansowanie w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, który został wpisany na listę projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - informuje dyrektor ds. administracyjnych WSKSiM. Jak wyjaśnia, fundusze unijne można w tym zakresie wydatkować tylko na nowoczesne technologie. - Dlatego te pieniądze będą wykorzystane w związku z rozbudową uczelni i budową wydziału informatyki - dodaje.
Magdalena M. Stawarska
"Nasz Dziennik" 2007-09-21

Autor: wa

Tagi: projekt unia