Przejdź do treści
Polska od gór do morza
Polska południowa
Polska południowa od zachodu do wschodu
Polska północna
Przejdź do stopki

Dopłaty do ogrzewania. Można składać wnioski o dodatek na drewno kawałkowe, pellet drzewny i LPG

Treść

Od wtorku można składać wnioski o dodatek na drewno kawałkowe, pellet drzewny i LPG. Na pieniądze trzeba będzie czekać maksymalnie 30 dni. Część samorządów nie otrzymała jeszcze środków na wprowadzony wcześniej dodatek do węgla.

Część osób rozpoczęła już ogrzewanie swoich domów. Ze względu na wysokie ceny paliw w tym roku sezon grzewczy mocniej uderzy nas po kieszeni. Z pomocą wychodzi rząd. Weszła w życie ustawa o wsparciu odbiorców ciepła. Dzięki rekompensatom dla ciepłowni niższe rachunki zapłacą odbiorcy ciepła systemowego, czyli między innymi mieszkańcy bloków. Ustawa rozszerza także pulę paliw objętych specjalnym dodatkiem – wskazała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

– Pellet można porównać do ceny i efektywności węgla. Dopłata do pelletu wynosi 3 tysiące, do oleju 2 tysiące, do drewna jeden tysiąc i do gazu LPG jest dopłata w wysokości 500 złotych – zaznaczyła Anna Moskwa.

 

Jednorazowy dodatek otrzymają gospodarstwa domowe używające kotłów lub pieców wpisanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wniosek o dodatek składać można od wtorku do końca listopada 2022 roku w Urzędzie Gminy lub Miasta. Można zrobić to osobiście lub przez internet. Urząd ma trzydzieści dni na rozpatrzenie wniosku i wypłatę pieniędzy. Jedno gospodarstwo domowe może otrzymać tylko jeden dodatek.

– Nie ma żadnych kryteriów dochodowych oraz żadnych innych uwarunkowań – podkreśliła minister klimatu.

 

Od 17 sierpnia Polacy składają wnioski o inny dodatek na węgiel kamienny. Ci, którzy złożyli wniosek jako pierwsi, teraz powinni otrzymać środki. Część samorządów nie otrzymała jeszcze pieniędzy z budżetu państwa, takie głosy płyną między innymi z Gdyni, Gliwic i Dąbrowy Białostockiej.

– Jeszcze nie dostaliśmy pieniędzy, ale wiemy, że w najbliższym czasie (jeszcze w tym tygodniu) mają one spłynąć. (…) Wprowadziliśmy środki do budżetu, by być gotowym na bezpośrednie uruchomienie środków – mówił Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy Białostockiej.

Minister klimatu zapewniała, że pieniądze są w drodze.

– Z naszej strony przelewy dla wojewodów zostały zatwierdzone – powiedziała Anna Moskwa.

Na dodatek do węgla kamiennego rząd przeznaczył 11,5 miliarda złotych. Rozszerzenie dodatku na kolejne paliwa to dodatkowe 10 miliardów złotych.

Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, zapewniał, że Polacy będą mieli dostęp do odpowiedniej ilości paliw, w tym do węgla. [czytaj więcej]

 

– W tym momencie jest zakontraktowane 70 lub 80 procent zapotrzebowania w perspektywie do grudnia 2022 roku. Węgiel będzie importowany z kilkunastu krajów świata – stwierdził Radosław Fogiel.

Jak wskazał dr Robert Golej, ekspert do spraw energetyki z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, import węgla jest czasochłonny. Rząd musi stawiać na regionalną produkcję energii.

– Mówimy o aktywności prosumenckiej związanej z produkcją energii elektrycznej. Dawania różnego rodzaju możliwości. Nie możemy bać się jako państwo rozproszonej generacji, żeby energia była produkowana w wielu miejscach i w małej ilościach – zwrócił uwagę Robert Golej.

W związku ze wzrostem kosztów energii elektrycznej rząd wspiera także samorządy. Przygotowany zostanie program wspierający efektywność energetyczną w samorządach.

– To będzie bardzo duży program, który będzie pozwalał modernizować oświetlenia uliczne. (…) Nie możemy pozwolić, żeby Polska w nocy była ciemna. Rozumiem witryny, elewacje, ale na pewno nie ulice. Polacy chcą czuć się bezpiecznie – zaakcentował Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Minister przypomniał, że zgodnie ze znowelizowaną ustawą o jednostkach samorządu terytorialnego, jeszcze w 2022 roku pomiędzy gminy, powiaty i województwa rozdzielone zostanie 13 miliardów 700 milionów złotych.

 TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 20

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj