Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dopłat coraz więcej

Treść

Prawie 60 tys. rolników wystąpiło o zwrot części pieniędzy wydanych na zakup kwalifikowanego materiału siewnego. To zdecydowanie więcej niż w latach poprzednich, gdy do Agencji Rynku Rolnego spływało mniej niż 20 tys. wniosków. Rok temu było ich tylko 45 tysięcy.
W tym roku ARR przyjmowała wnioski dotyczące przyznania dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii "elitarny" lub "kwalifikowany" w terminie od 15 lipca 2009 do 15 czerwca 2010 roku. Pieniądze (od ponad 50 do kilkuset złotych do jednego hektara, w zależności od rodzaju upraw) trafiały do producentów zbóż, roślin strączkowych oraz ziemniaków. Agencja podkreśla, że w tym roku można było zaobserwować bardzo duże zainteresowanie rolników dopłatami, bo wniosków w całym kraju złożono blisko 60 tys., podczas gdy kilka lat temu, gdy program startował, było ich około 18,5 tysiąca.
Z kolei w 2009 r. o pomoc wystąpiło 45 tys. rolników. Tak jak i w latach wcześniejszych największe zainteresowanie uzyskaniem dopłaty odnotowano na terenie województw: wielkopolskiego (ponad 13,5 tys. wniosków), kujawsko-pomorskiego (prawie 9 tys.) i dolnośląskiego (ponad 5,5 tys.). Natomiast najmniejszą liczbę wniosków złożono w województwach: lubuskim i świętokrzyskim (po nieco ponad 1000) oraz małopolskim (ponad 1200). ARR podała ponadto, że w stosunku do roku 2009 największy wzrost liczby złożonych wniosków zanotowano w województwach: warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i małopolskim, gdzie dotychczas bardzo mało rolników występowało o dopłaty.
Niewykluczone, że w kolejnych latach jeszcze więcej rolników będzie występowało o dopłaty do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego. To skutek tego, że wzrasta zainteresowanie wykorzystywaniem w produkcji najlepszych gatunkowo nasion zbóż, roślin strączkowych i ziemniaków. Rolnicy widzą bowiem, że przynosi to zdecydowanie wyższe plony. ARR przypomina, że od 15 lipca 2010 r. można nabywać materiał siewny przeznaczony do jesiennych siewów, a dopłaty do niego rolnicy dostaną w przyszłym roku. Cały czas obowiązuje zasada, że wnioski są przyjmowane raz w roku i dotyczą materiału zakupionego i wysianego od 15 lipca poprzedniego roku do 15 czerwca następnego roku. Dopłaty obejmują nasiona zbóż ozimych, jarych, mieszanek zbożowych i pastewnych, roślin strączkowych i bulwy ziemniaków.
ARR przypomina ponadto, że kwalifikowany materiał siewny powinien być sprzedawany rolnikom w zamkniętych opakowaniach, zaopatrzonych w etykiety urzędowe lub etykiety przedsiębiorstw, które wprowadzają je do obrotu. Ponadto sprzedażą kwalifikowanego materiału siewnego mogą zajmować się tylko przedsiębiorcy lub rolnicy wpisani do rejestrów prowadzonych przez wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa. Nabywca powinien pamiętać o tym, aby wziąć od sprzedającego odpowiednie dokumenty potwierdzające zakup - najlepiej, gdy jest to faktura zawierająca takie dane, jak nazwa gatunku i odmiany nasion, kategoria lub stopień kwalifikacji oraz numer partii materiału siewnego i oczywiście data sprzedaży. Jeśli rolnik nie spełni tych warunków, to niestety nie dostanie dopłaty. Na szczęście praktyka pokazuje, że takie przypadki są rzadkie.
Informacje na temat programu dopłat do materiału siewnego można uzyskać na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego (www.arr.gov.pl) i w oddziałach terenowych ARR. Czynny jest też od poniedziałku do piątku (w godz. 8.00-16.00) telefoniczny punkt informacyjny pod numerem (22) 661 72 72. Pytania do agencji można też wysyłać e-mailem: tpi@arr.gov.pl.
KL
Nasz Dziennik 2010-07-21

Autor: jc