Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dopłacą do in vitro

Treść

Federalne ministerstwo zdrowia poinformowało, że od kwietnia przyszłego roku państwo przejmie na siebie finansowanie połowy kosztów przeprowadzenia wszystkich zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego. Teraz refundowane są trzy pierwsze próby. Przeciwko rządowym planom protestuje Kościół katolicki, wskazując obok argumentów moralnych także i fakt, że nadzieje rządu są płonne, gdyż in vitro o wiele częściej prowadzi do zabijania ludzkich embrionów niż narodzin dzieci.

Od 2004 roku budżet pokrywa połowę wydatków za trzy pierwsze próby sztucznego zapłodnienia (jedna kosztuje 3 tys. euro), natomiast czwarta, najczęściej ostatnia próba, która kosztuje 4 tys. euro, jest pokrywana w całości z kieszeni osoby decydującej się na taki zabieg. Teraz minister zdrowia Kristina Schroeder uznała, że państwo będzie dopłacać również do czwartej próby, bo dzięki temu ma zostać podniesiony przyrost naturalny.
Plany rządu krytykuje niemiecki Kościół katolicki, który zawsze był i jest przeciwny stosowaniu w Niemczech in vitro. Biskupi przypominają, że Katechizm Kościoła Katolickiego i dokumenty Kongregacji Nauki Wiary uznają sztuczne techniki zapłodnienia, w tym in vitro, za moralnie niedopuszczalne, bo powodują "oddzielenie aktu płciowego od aktu prokreacyjnego". Na stronach internetowych katolickiej agencji informacyjnej (www.kath-info.de) podano dane pochodzące od Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii. Wynika z nich, że od 1997 roku na całym świecie stworzono pozaustrojowo prawie 162 tys. ludzkich embrionów, z czego blisko 113 tys. z wykorzystaniem diagnostyki preimplantacyjnej, przy której embriony są masowo zabijane. Ale spośród 113 tys. embrionów tylko niespełna 29 tys. zostało zaimplantowanych w organizmie kobiety. Co więcej, jedynie 3929 zabiegów zakończyło się szczęśliwym porodem, co oznacza, że w wyniku praktyk in vitro zginęło ponad 150 tys. istnień ludzkich.

Waldemar Maszewski, Hamburg

Nasz Dziennik Piątek, 2 grudnia 2011, Nr 280 (4211)

Autor: au