Dokument TVP "Tajemnice Watykanu"
Treść
Specjalny pokaz serialu dokumentalnego wyprodukowanego przez Telewizję Polską "Tajemnice Watykanu" w reżyserii Pawła Pitery i Krzysztofa Talczewskiego odbył się wczoraj w Instytucie Polskim w Rzymie. Dokument jest największą na świecie produkcją w całości zrealizowaną na terenie Watykanu. Został przygotowany w 8 wersjach językowych, m.in. polskiej, włoskiej i japońskiej.
Film "Tajemnice Watykanu" - 14-odcinkowy serial dokumentalny - przedstawia codzienność Stolicy Apostolskiej widzianą z perspektywy niedostępnej rzeszom pielgrzymów gromadzących się przed Bazyliką św. Piotra. To obecnie jedyny na rynku światowym aktualny, obejmujący pontyfikat Benedykta XVI, serial o Stolicy Piotrowej. Twórcy filmu ze względu na wyjątkowość miejsca i tematu zdecydowali się na zdjęcia w technice High Definition pozwalającej na osiągnięcie najwyższej jakości obrazu. Przy realizacji serialu współpracowały największe osobistości, autorytety duchowne i naukowe. Wśród nich są m.in.:
ks. kard. Angelo Sodano, ks. kard. Edmund Szoka, ks. kard. Crescienzo Seppe, ks. abp Piero Marini, ks. abp Renato Bocardo, prof. Vittorio Cazale,
prof. Paulo Liverani, prof. Nazzareno Gabrieli i Vittorio Messori.
Kluczową rolę w powstawaniu filmu odegrał wieloletni fotograf papieski Arturo Mari, który jest jednocześnie głównym konsultantem i patronem projektu. Dla realizatorów cenne były jego pozycja oraz wiedza i doświadczenie zdobyte w czasie 50 lat pracy w Watykanie.
Film pokazuje m.in. pracę wielu osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie Watykanu, w tym administrację kierowaną przez ks. kard. Edmunda Szokę - gubernatora Państwa Watykańskiego, rozgłośnię Radia Vaticano, watykańskie biblioteki, drukarnie, introligatornie i pracownie renowacji zabytków. Dokument pokazuje także Akademię Papieską, najstarsze w Europie - 800-letnie ogrody pielęgnowane przez 27 ogrodników oraz wozownie i garaże. Te ostatnie, wraz z samochodami, pojawiły się w Państwie Watykańskim dopiero w latach dwudziestych ubiegłego wieku na życzenie Papieża Piusa XI.
Wczoraj zaproszeni do Instytutu Polskiego goście zobaczyli odcinek "Dywizje Jego Świątobliwości" na temat historii i teraźniejszości Gwardii Szwajcarskiej, która pełni funkcję straży przybocznej Papieża. Ta najstarsza i najmniejsza armia świata istnieje nieprzerwanie od 1506 roku.
Wyświetlony został także odcinek "Bazylika nad grobem" o historii powstania i budowy Bazyliki św. Piotra oraz o jej najpiękniejszych dziełach. Bazylika jest największym kościołem na świecie i jednym z najważniejszych świętych miejsc chrześcijaństwa. Znajduje się na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, pierwszego Papieża, a jego grób leży pod jej głównym ołtarzem. W Bazylice św. Piotra i w jej podziemiach znajdują się także groby innych Papieży, w tym Jana Pawła II. Na pokazie byli obecni twórcy dokumentu.
W sobotę podobny pokaz, lecz o charakterze prywatnym, miał miejsce w Watykanie, w prywatnym apartamencie Ojca Świętego Benedykta XVI i jego najbliższego otoczenia. W prezentacji jednego z odcinków serialu poświęconego Bazylice św. Piotra wzięli udział: Elżbieta Kruk - przewodnicząca KRRiT, Bronisław Wildstein - prezes Zarządu TVP SA, oraz członkowie zarządu telewizji publicznej.
Małgorzata Jędrzejczyk
"Tajemnice Watykanu", reż. i scenariusz: Paweł Pitera, Krzysztof Talczewski, narrator: Jacek Brzostyński, Piotr Makowski, zdjęcia: Janusz Tatarkiewicz, Przemysław Reichel, muzyka: Rafał Rozmus, producent: Przemysław Hauser, Krzysztof Masztalerz, produkcja: Telewizja Polska - Agencja Filmowa (dla Programu 1).
"Nasz Dziennik" 2007-01-09
Autor: wa