Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dobrze mieć sąsiada, czyli Polak mądry przed szkodą

Treść

Dobry sąsiad to skarb – pomoże i dopilnuje posesji, gdy Ty będziesz na wakacjach. O dobre stosunki należy dbać, ale trudno je utrzymać, gdy zdarzy się coś niespodziewanego. Podpowiadamy, co możesz zrobić, gdy Ty lub Twoi bliscy spowodujecie szkodę u sąsiada.

Zalane mieszkanie, wybita szyba lub zniszczone rośliny w ogrodzie potrafią popsuć nawet najlepsze relacje sąsiedzkie. Co powinieneś zrobić, gdy niechcący wyrządzisz szkodę sąsiadowi? Kto pokrywa jej szkody? Jakie ubezpieczenie obejmuje tego typu zdarzenia?

Prawa i obowiązki sąsiadów

Czy wiesz, że w Kodeksie cywilnym istnieje rozdział dotyczący prawa sąsiedzkiego? To zbiór przepisów, które regulują stosunki między sąsiadami. Znajdziesz tam zarówno prawa każdego z właścicieli, jak i wzajemne obowiązki. W tych przepisach jasno określono, jakie zachowania są niedozwolone i jak walczyć z uciążliwymi osobami. Kodeks cywilny również dokładnie określa, co należy zrobić, gdy wyrządziło się szkodę sąsiadowi – sprawca szkody jest zobowiązany do jej usunięcia na własny koszt.

W przypadku gdy zdarzenie w Twoim mieszkaniu doprowadziło do powstania szkody u sąsiada, to Ty musisz ją usunąć. Podstawowe ubezpieczenie obejmuje tylko Twoją nieruchomość, zatem nikt inny nie otrzyma z tego tytułu odszkodowania. Drogi są dwie – sąsiad może skorzystać z własnej polisy lub możesz zapłacić za usunięcie szkód z własnej kieszeni. Jeśli znajomy zgłosił szkodę z własnej polisy, bardzo prawdopodobne, że jego ubezpieczyciel zgłosi się do Ciebie o zwrot tych kosztów. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy posiadasz OC domu. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej obejmuje szkody, które niechcący wyrządziłeś komuś innemu, np. zalałeś mu mieszkanie. Wówczas wystarczy zgłoszenie, a polisa OC pokryje koszty naprawienia szkód w lokalu sąsiada.

Jak zachować się po wyrządzeniu szkody sąsiadowi?

Złość nigdy nie jest dobrym doradcą. Tylko spokojna rozmowa może rozwiązać impas, w jakim się znaleźliście. Po wyrządzeniu szkody zaproponuj pomoc w usunięciu jej skutków. Możesz zrobić to samodzielnie, chyba że posiadasz OC domu z pakietem assistance. Wówczas to Twój ubezpieczyciel może przysłać do sąsiada ekipę sprzątającą i specjalistów, którzy usuną przyczynę powstania szkody. To bardzo wygodne rozwiązanie, a sąsiad z pewnością nie będzie miał Ci tego za złe.

Ustal z nim sposób usunięcia szkody. Możesz wykonać naprawę samodzielnie, ale pamiętaj, że musisz doprowadzić mieszkanie sąsiada do stanu sprzed zdarzenia. Czy masz niezbędne umiejętności i czas, aby to zrobić? Jeśli nie, to lepiej wynajmij fachowców i zapłać za ich usługi. Usuwanie szkód własnym sumptem może nieść za sobą problemy, np. Znajomy może nie być zadowolony z naprawy. O wiele lepszym wyjściem jest rozwiązanie problemu z pomocą ubezpieczenia. Wówczas sąsiad otrzyma odszkodowanie i sam wybierze firmę, która wykona remont. Dzięki temu nie powstaną waśnie, które mogą zniszczyć Wasze dobrosąsiedzkie relacje.

Autor: Silesian