Dobre drewno zawsze w cenie
Treść
Ponad 12 tys. zł kosztował metr sześcienny drewna jaworowego - to rekord podczas tegorocznych licytacji cennych gatunków drewna zorganizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Surowiec zostanie przeznaczony do wyrobu instrumentów muzycznych lub na okleiny do mebli.
W tegorocznej submisji drewna cennego na terenie RDLP w Krośnie wzięło udział ponad 20 kupców, m.in. z Polski, Austrii, Estonii, Niemiec i Słowacji. To wciąż jedna z największych aukcji najcenniejszych gatunków drewna w Europie Środkowej.
Leśnicy podkreślają, że przetargi na drewno cenne to wciąż swoisty barometr rynku, który pokazuje kondycję branży drzewnej. Zapotrzebowanie na surowiec, mimo kryzysu w tym sektorze, jednak nie maleje, o czym świadczy fakt, iż spośród zaoferowanych przez nadleśnictwa 1425 m sześc. drewna, które wybrano z 1,8 mln kubików pozyskiwanych rocznie z podkarpackich lasów, sprzedano 1285 m sześciennych. Choć w bogatej ofercie znalazły się buk, olcha, klon, to jednak największym zainteresowaniem cieszyło się drewno dębowe - nabywcę znalazło 523 m sześc., oraz jaworowe - 383 m sześcienne. - Sprzedaż blisko 90 proc. oferowanego przez nas surowca trzeba uznać za duży sukces, zwłaszcza w dzisiejszych realiach gospodarczych. Osiągnięte ceny średnie w poszczególnych gatunkach są zadowalające i odzwierciedlają najnowsze tendencje na rynku drewna cennego - powiedział nam Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie.
Szlagierem aukcji, która odbyła się w Brzozowie, było drewno jaworowe. Średnio za metr sześcienny tego surowca trzeba było zapłacić 1551 złotych. Najwyższą cenę jednostkową osiągnęła kłoda drewna jaworowego pozyskana w trakcie standardowych cięć pielęgnacyjnych w leśnictwie Zyndranowa (Nadleśnictwo Dukla), za którą nabywca zapłacił ponad 12 tys. zł za metr sześcienny. Bieszczadzki jawor, który posiada rzadko spotykaną cechę, a mianowicie falisty układ włókien, zawsze osiągał najwyższe ceny aukcyjne. Świadczy o tym rekord Polski ustanowiony w 2006 roku, kiedy w Brzozowie za kłodę jaworu niemiecka firma okleiniarska zapłaciła ponad 27 tysięcy złotych. Drewno wystawiane podczas aukcji przeznaczane jest głównie na okleiny, drewno jaworowe zaś służy lutnikom do wyrobu instrumentów muzycznych.
Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik 2010-03-09
Autor: jc