Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Do kogo należy biegun północny?

Treść

Topnienie lodów Arktyki powoduje, że coraz łatwiejszy jest dostęp do tamtejszych zasobów ropy, gazu i cennych minerałów. Sprawia to, że Rosja, USA, Dania i inne kraje roszczą sobie do nich prawa.

Dania wyśle jutro w okolice bieguna północnego lodołamacz z naukowcami na pokładzie, by potwierdzić swoje roszczenia do tego terytorium - poinformował wczoraj przedstawiciel duńskiego ministerstwa nauki. Lodołamacz "Odeon" wypłynie w miesięczny rejs z norweskiego portu Tromso i będzie służył jako baza do zbierania danych naukowych w rejonie bieguna. Pomoże to - według resortu nauki - udowodnić, że podmorskie grzbiety pod biegunem należą do Danii. Ekspedycja jest odpowiedzią na zakończoną we wtorek wyprawę rosyjskich miniłodzi podwodnych, które umieściły pod biegunem północnym flagę symbolizującą z kolei rosyjskie roszczenia.
Helsiński szwedzkojęzyczny dziennik "Hufvudstadsbladet" twierdzi, że część zdjęć pokazanych przez państwową telewizję rosyjską RTR, prezentujących osiadanie na dnie na biegunie północnym rosyjskich pojazdów podwodnych, jest falsyfikatem. Według "Ilta-Sanomat" zdjęcia te zostały wycięte z podwodnych sekwencji nagrodzonego Oscarem hollywoodzkiego filmu "Titanic" Jamesa Camerona. RTR prezentuje je jako dowód "lądowania" na morskim dnie na biegunie północnym na głębokości 4261 m dwóch rosyjskich pojazdów głębinowych "Mir-1" oraz "Mir-2".
Umieszczenie rosyjskiej flagi pod biegunem północnym spotkało się z międzynarodową krytyką. Minister spraw zagranicznych Kanady Peter Mackay porównał Rosję do piętnastowiecznego odkrywcy. - Nie można jeździć po świecie, wsadzać flagi i mówić: to nasze terytorium - ocenił.
IB, PAP
"Nasz Dziennik" 2007-08-11

Autor: wa