Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Do 30 września rolnicy mogą składać wnioski o zwrot części akcyzy do paliwa rolniczego

Treść

Zwrot kosztów na podstawie faktur

Zwrot części wydatków związanych z zakupem paliwa przeznaczonego na cele rolnicze będzie się odbywać w tym roku na podstawie przedstawionych faktur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że rolnicy, którzy w tym roku chcą odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej, powinni w terminie od 1 do 30 września br. złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od położenia gruntów rolnych.

Po niefortunnej decyzji rządu Leszka Millera podjętej w 2004 r., a znoszącej funkcjonowanie tzw. bonów paliwowych, polscy rolnicy zostali pozbawieni jakiejkolwiek pomocy dotyczącej zwrotu części akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego używanego do napędu ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych. Ustawa umożliwiająca zwrot części akcyzy do paliwa rolniczego została uchwalona w marcu br.
Na dopłaty do paliwa rolniczego przewidziano w tegorocznym budżecie 650 mln zł. Do wniosku Polski w sprawie tych dopłat zastrzeżenia zgłosiła Komisja Europejska. Komisarze mieli obiekcje co do tego, że jest to pomoc publiczna, jednak ostatecznie wyrazili na nią zgodę.
Zwrot części kosztów zakupu paliwa przeznaczonego na cele rolnicze będzie się odbywać w tym roku na podstawie przedstawionych faktur. Do wniosku należy dołączyć faktury VAT na zakup oleju napędowego, które zostały wystawione od 1 stycznia 2006 roku. Pieniądze wypłacane będą w dniach 1-30 listopada, a zwrot środków wyniesie 38,70 zł za każdy hektar użytków rolnych. Rolnicy będą mogli otrzymać pieniądze w formie gotówki w kasie urzędu gminy lub miasta, albo w formie przelewu na rachunek bankowy, którego numer zostanie podany we wniosku.

Procedury zbyt skomplikowane
Według wicepremiera, ministra rolnictwa Andrzeja Leppera, zasady zwrotu części kosztów paliwa trzeba uprościć, ale w tym roku nie można już zmienić reguł i musi się to odbyć tak, jak przewiduje ustawa, czyli na podstawie faktur.
Ustawodawca oczekiwał, że zwrot części akcyzy zawartej w cenie paliwa przyczyni się do ograniczenia możliwości stosowania oleju opałowego lub korzystania przez rolników z innych niekontrolowanych przez państwo źródeł zaopatrzenia w materiały pędne.
Decyzja o pomocy finansowej dla producentów rolnych do tzw. paliwa rolniczego uzasadniona jest potrzebą zwiększenia konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na rynku unijnym. Pomoc dla rolników, w postaci udostępnienia tańszego paliwa do produkcji rolnej, funkcjonuje też w innych krajach członkowskich, co sprzyja rozwojowi i konkurencyjności rolnictwa tych państw. Decyzja polskiego rządu jest zgodna z unijnymi przepisami, dopuszczającymi możliwość stosowania minimalnej stawki akcyzy do paliwa zużywanego w rolnictwie. Tańsze paliwo rolnicze funkcjonuje w wielu krajach członkowskich Unii, np. w Niemczech, Francji, Danii, Czechach, na Słowacji, Litwie czy we Włoszech.
O dopłaty do paliwa rolniczego od dłuższego czasu dopominały się związki i organizacje rolnicze oraz Izby Rolnicze.
Marek Garbacz

"Nasz Dziennik" 2006-08-25

Autor: wa